Sukces chełmskich saunamistrzów

  • 25.09.2020, 07:32
  • TS
Sukces chełmskich saunamistrzów
Reprezentanci Chełmskiego Parku Wodnego wywalczyli dwa tytuły wicemistrzowskie w rywalizacji indywidualnej oraz mistrzowski drużynowo w VIII Mistrzostwach Polski Saunamistrzów. Popisali się kondycją i pomysłową choreografią.

- To, że nasi saunamistrzowie są świetni i pracują z największym zaangażowaniem i pasją, wiedzieliśmy zawsze. Satysfakcjonującym potwierdzeniem ich wyjątkowego kunsztu są wywalczone przed kilkoma dniami ogólnopolskie sukcesy – podkreśla Małgorzata Dulska, menedżerka Chełmskiego Parku Wodnego. - Jesteśmy z nich bardzo dumni. To dzięki ich sukcesom nasz aquapark jest znany w całej Polsce, a nasze saunarium ma miano jednego z najlepszych w kraju.

Jedyną możliwością zakwalifikowania się do krajowego czempionatu był udział w jednym z dwóch turniejów Sauna Cup. Oczywiście trzeba było zająć w nim wysokie miejsce.

- Kwalifikację na tegoroczne mistrzostwa Polski zapewniłem sobie 30 sierpnia, startując w turnieju zorganizowanym w największej saunie świata – Colosseum Arena w Czeladzi. W rywalizacji indywidualnej zająłem drugie miejsce, z kolei w rywalizacji drużynowej miałem szczęście, bo otrzymałem tzw. zieloną kartę, dającą przepustkę do krajowego czempionatu – mówi Radosław Sieraj, reprezentant Chełmskiego Parku Wodnego.

W rozegranych w dniach 10-13 września Mistrzostwach Polski uczestniczyło 22 zawodników i zawodniczek z różnych części kraju. Zwyciężali ci, którzy według fachowego jury wykonali najpiękniejszy seans saunowy, czyli ceremonię naparzania w saunie. Polega ona na rozprowadzaniu gorącego powietrza za pomocą ręcznika lub wachlarza po wnętrzu sauny. Choreografia, aromaty, muzyka, kostiumy w połączeniu ze sztuką wachlowania ręcznikiem czynią z rytuału unikalny pokaz. Saunamistrzowie oceniani byli na podstawie kilku kryteriów, w tym m.in. wzrostu temperatury podczas seansu i rozprowadzenia ciepła, techniki wachlowania, stosowania zapachów i ich dozowania, tematu i jego spójności z seansem, elementów show, emocji, kreatywności oraz atmosfery. Do zdobycia było sześć tytułów.

W zmaganiach indywidualnych świetnie wypadła Emilia Wełna, reprezentantka Chełmskiego Parku Wodnego, która przedstawiła seans pt. „Nikita”. Opowiadał o tajnej agentce, która została wrobiona w zabójstwo i musiała zrobić wszystko, aby ujawnić prawdę oraz oczyścić się z zarzutów. Występ został wysoko oceniony przez jury. Chełmska zawodniczka stanęła na podium, zostając wicemistrzynią Polski.

Sukces w rywalizacji drużynowej odniósł również Radosław Sieraj, który razem z Mateuszem Kupińskim z Gorzowa Wielkopolskiegoo walczył o miano najlepszego duetu.

- Z Mateuszem, który jest wielokrotnym medalistą mistrzostw Polski, poznaliśmy się dwa lata temu. Tak naprawdę to był mój idol, wzorowałem się na nim, korzystałem z jego doświadczenia, dużo się od niego nauczyłem – tłumaczy zawodnik z Chełma. - Postanowiliśmy, że w tym roku wystąpimy razem w „drużynówce”. Wstępnie planowaliśmy przedstawić seans pt. „Bracia”, ale trzy dni przed zawodami zmieniliśmy cały scenariusz. Ostatecznie wybraliśmy inny temat, który wydawał się nam na czasie. Wykonaliśmy seans pt. „Wirtualna rzeczywistość”. Opowiadał on o dwóch znajomych. Akcja działa się w szkole. Jeden z chłopaków był niewidomy, nie potrafił też mówić. Był oprowadzany przez swojego kolegę po różnych klasach. W jednej z nich przy pomocy okularów VR poznał wirtualny świat. Nie chciał jednak zostać w nim na dłużej. Stwierdził, że chce czuć, chce się przytulać. Zwykła rzeczywistość bardziej mu odpowiadała. Poprzez zadania wykonywane w poszczególnych klasach w pewnym sensie pokonał swoje słabości – relacjonuje Sieraj.

Występ chełmsko-gorzowskiego duetu oczarował jury. Sieraj i Kupiński wywalczyli drużynowe mistrzostwo Polski. - Nie kryłem zaskoczenia, ale jednocześnie wierzyłem w ten sukces – cieszy się chełmian, który wziął również udział w zawodach indywidualnych. - W tym przypadku jury nie zrozumiało mojej historii o przyjaźni człowieka z białym niedźwiedziem i dlatego uplasowałem się na piątym miejscu.

Warto podkreślić, że w poprzednich latach zawodnicy, którzy w Mistrzostwach Polski plasowali się na miejscach I-III (zarówno w rywalizacji indywidualnej, jak i drużynowej), uzyskiwali awans do mistrzostw świata. W tym roku impreza ta została jednak odwołana z powodu pandemii koronawirusa. W 2021 r. krajowy czempionat planowany jest w maju, zaś mistrzostwa świata saunamistrzów odbędą się w dniach 6-12 września w Czeladzi.

Pierwsze mistrzostwa Polski saunamistrzów zorganizowano w 2013 roku w Termach Rzymskich. Uczestniczyły w nich 22 osoby z całego kraju, m.in. z Sopotu, Zielonej Góry, Wrocławia, Poznania, Rudy Śląskiej, Kielc i Białki Tatrzańskiej. Kolejne mistrzostwa miały charakter międzynarodowy. Trzecie mistrzostwa w 2015 r., w których uczestniczyła rekordowa liczba zawodników (39), także były międzynarodowe. Później jednak organizatorzy postanowili wrócić do formuły krajowej, a kwalifikację do udziału w tej imprezie można uzyskać w turniejach Sauna Cup.

TS

Zdjęcia (5)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu jest jest Grupa Wydawnicza SŁOWO sp. z o.o., ul. Domaniewska 17/19 lok. 133, 02-672 Warszawa.
Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Rodak
Rodak 25.09.2020, 09:29
Brawo! Gratulacje dla Państwa! Ten sukces to ogromna praca. Proszę częściej pisać o sukcesach naszych ludzi, a nie tylko o patologii.

Pozostałe