Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama

MPEC zmienia umowy na ciepło

Część mieszkańców wspólnot mieszkaniowych w dalszym ciągu ma indywidualne umowy na ciepło z MPEC. Wkrótce ma się to zmienić. - Porządkujemy dokumenty, chcemy, aby wszystko odbywało się zgodnie z prawem - tłumaczy Artur Jędruszczak, prezes spółki ciepłowniczej.
MPEC zmienia umowy na ciepło

Mniej pracy będzie miała spółka, więcej zarządcy wspólnot, bo to oni będą musieli teraz rozliczać swoich mieszkańców. Wcześniej nie wtrącali się w te transakcje.

- Umowy były podpisywane indywidualnie i nie rozumiem, komu to przeszkadzało. Sprawa była jasna - tłumaczy jeden z zarządców.

Okazuje się jednak, że sprawa nie do końca była zgodna z prawem. Prezes Jędruszczak postanowił to wyprostować. Proces wymiany umów rozpoczął się przed rokiem.

- MPEC prowadzi działalność na podstawie koncesji udzielonych przez Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki. Zgodnie z prawem energetycznym rozliczanie kosztów ciepła w obiektach wielolokalowych jest obowiązkiem właściciela lub zarządcy obiektu - tłumaczy prezes MPEC.

Na zmianie umów na pewno zyska MPEC. Jak tłumaczy prezes miejskiej spółki ciepłowniczej, dostosowanie formy rozliczenia do obowiązujących wymogów prawnych, zmniejszy koszty związane m.in. z zakupem, utrzymaniem i odczytywaniem układów rozliczeniowo-pomiarowych oraz wydatkami na wydruki faktur i ich dostarczanie.

- MPEC, wypowiadając indywidualne umowy na dostawę czy rozliczanie ciepła dla lokali, nie wstrzymuje dostaw ciepła do budynku. Spółka wzywa zarządy wspólnot lub podmioty reprezentujące te wspólnoty do aktualizacji lub zawarcia nowej umowy sprzedaży ciepła. W przypadkach, gdzie nie ma zawiązanych wspólnot, właściciele budynku podpisują umowę solidarnościową - wyjaśnia Jędruszczak.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
jaho 09.11.2020 21:25
Widzę, że (nie)jesteście niezależną i obiektywną gazetą, skoro do tej pory nie ma żadnych komentarzy. A wiem, że powinny być.....

j 26.10.2020 20:59
A czy MPEC uwzględnia fakt, że Wspólnota nie będzie chciała podpisać umowy na podpisanie umowy (brak zgody właścicieli). Co wtedy? Poda Wspólnotę do sądu. To nie Zarządy Wspólnot zawaliły sprawę tylko zarząd MPEC podpisując takie umowy z poszczególnymi właścicielami a teraz szukają winnych (i oszczędności). Chcą upiec dwie pieczenie na jednym rożnie. Niech szukają oszczędności u Siebie a nie w kieszeniach Wspólnot. A właściciele indywidualni zainwestowali pieniądze własne i co teraz. Nie widzę podstaw prawnych, żeby MPEC mógł wezwać Zarządy Wspólnoty M. do podpisania umowy. Może co najwyżej prosić o to. Wspólnoty Mieszkaniowe (i Zarządcy) niech się nie dadzą im wpuścić w maliny (i zastraszyć). To MPEC musi rozwiązać ten problem z tymi umowami a nie Zarządy Wspólnot. I jeszcze te wypowiedzenia umów z właścicielami indywidualnymi w połowie okresu grzewczego bez podpisanej umowy z Zarządcami (nawet bez gwarancji że będzie podpisana). Takie numery to tylko z MPEC.

Reklama
Reklama
Reklamabaner reklamowy
Reklamabaner reklamowy
Reklama
Reklama
Reklama
News will be here
Reklama