Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama baner reklamowy

Raki zagrażają Poleskiemu Parkowi Narodowemu

Władze Poleskiego Parku Narodowego apelują do mieszkańców gminy i turystów, aby informowali, jeśli tylko zobaczą raka marmurkowego na terenie parku. To zmutowany gatunek szkodnika, który może przyczynić się do zagłady obszarów wodno-błotnych.
Raki zagrażają Poleskiemu Parkowi Narodowemu

Autor: Fot. Bartek Gorzkowski

Dotychczas występowanie raka marmurkowego potwierdzono na Lubelszczyźnie w jeziorach Miejskim i Kleszczów koło Ostrowa Lubelskiego (około 15 km od terenu Poleskiego Parku Narodowego), a także na obszarze siedliskowym Natura 2000 Ostoja Parczewska i obszar ptasi Natura 2000 Lasy Parczewskie.

- Informację o tym gatunku przekazał nam Rafał Maciaszek, pracownik SGGW w Warszawie, który badał te osobniki w okolicach Ostrowa Lubelskiego. Powtarzając informacje pana Rafała, uczulamy państwa na tego skorupiaka - tłumaczy w specjalnym komunikacie dyrektor PPN Jarosław Szymański.

Okazuje się, że to zupełnie inny gatunek niż znane dotychczas raki pręgowate i sygnałowe. Powstał w akwarystyce w wyniku mutacji. Rozmnaża się w szybkim tempie. Z jednego osobnika można otrzymać nawet kilkaset młodych, przy czym już po około 2-3 miesiącach składają one jaja. Co ciekawe, samice do rozmnażania się nie potrzebują samców. Jeden taki rak w niesamowicie krótkim czasie może doprowadzić do inwazji jeziora lub terenu błotnego. Skorupiak niszczy inne gatunki raka żyjące na naszym terenie i może przetrwać nawet w niewielkiej kałuży. Nie są w stanie go zniszczyć drapieżne gatunki ryb takie jak sum europejski, szczupak, sandacz czy okoń.

- Każde spotkanie osobnika tego gatunku na terenie parku należy zgłosić do dyrekcji, a w miarę możliwości dostarczyć go do naszego Ośrodka Rehabilitacji Zwierząt w Starym Załuczu lub Ośrodka Dydaktyczno-Administracyjnego w Urszulinie. Informacje o raku marmurkowym spoza terenu Poleskiego Parku Narodowego proszę przekazywać do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Lublinie - apeluje Szymański.

Jak rozpoznać raka marmurkowego? Ma ubarwienie przeważnie zielono-brązowe z kremowymi plamami. Nie posiada grzbietu wzdłuż środka dzioba (wklęśnięcie), końce (szczyty) szczypiec ma pomarańczowe, natomiast wewnętrzne krawędzie zamkniętych szczypiec nie przylegają do siebie szczelnie.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklamabaner reklamowy
Reklamabaner reklamowy
KOMENTARZE
Autor komentarza: AnnaTreść komentarza: Sen ma ogromny wpływ na nasze zdrowie psychiczne i fizyczne, co potwierdza ten szczegółowy artykuł. Regularny i zdrowy sen to fundament dobrej kondycji i samopoczucia. Dla tych, którzy oprócz dbania o zdrowy tryb życia szukają też emocji i rozrywki, warto sprawdzić ofertę https://wazamba-kasino.com/, gdzie znajdziecie ciekawe gry i możliwości obstawiania wyników sportowych.Data dodania komentarza: 26.04.2024, 09:43Źródło komentarza: Znaczenie snu dla zdrowia psychicznego i fizycznegoAutor komentarza: rolkaTreść komentarza: to są najbardziej uczęszczane drogi a nie jakieś lokalne boczne uliczki dla garstki ludziData dodania komentarza: 25.04.2024, 22:48Źródło komentarza: Chełm. Drogowcy zaczęli pracę - są utrudnienia!Autor komentarza: LukaszTreść komentarza: Ja chcialbym by slowackiego 7 odgrodzone zostalo od ulicy i rozebrane blaszaki.Data dodania komentarza: 25.04.2024, 21:36Źródło komentarza: Chełm. "Wprzódy w morzu wyschnie woda, nim tu u nas będzie zgoda!"Autor komentarza: smutna prawdaTreść komentarza: Brawo i pełna zgoda !!!👍Data dodania komentarza: 25.04.2024, 20:09Źródło komentarza: Chełm. Agnieszka Kruk została dyrektorką szpitalaAutor komentarza: KarolTreść komentarza: A Mościckiego ,Reytana,Lotnicza i te całe osiedle to kiedy będą robione ,? Cały czas Zachód i Zachód.Data dodania komentarza: 25.04.2024, 19:35Źródło komentarza: Chełm. Drogowcy zaczęli pracę - są utrudnienia!
Reklama
Reklama
Reklama
News will be here
Reklama