Muzeum Regionalne w Krasnymstawie zaprasza na Kino Letnie!

  • 26.08.2020, 09:45
  • GD
Muzeum Regionalne w Krasnymstawie zaprasza na Kino Letnie! Fot. Muzeum Regionalne w Krasnymstawie
W najbliższy piątek (28 sierpnia) wyświetlony zostanie jeden z ostatnich polskich filmów niemych „Szaleńcy” (prod. 1928 rok) w reżyserii Leonarda Buczkowskiego. Seans w Krasnymstawie wpisywać się ma w czas obchodów 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej.

„Szaleńcy” to debiut fabularny Buczkowskiego, pierwsza superprodukcja, na planie której zaangażowano kilka formacji wojskowych. W obrazie zastosowano nowatorskie rozwiązania techniczne i spektakularne, jak na tamte czasy, efekty specjalne a całość zrealizowano z niezwykłym rozmachem. Akcja filmu rozgrywa się na przestrzeni sześciu lat, prześledzimy losy bohaterów od roku 1914 po walki w 1920. W rolach głównych wystąpili Irena Gawęcka, Jerzy Kobusz i Marian Czauski.

- Filipek – praktykant winiarni – zostaje wyrzucony z pracy. Postanawia zaciągnąć się do tworzonych właśnie legionów, a w punkcie rekrutacyjnym poznaje Jerzego Reckiego. Recki przyjechał ze Szwajcarii gdzie studiował, przerwał naukę by stanąć do walki. Przyjaciele zostają wysłani na front gdzie dołącza do nich Kazik – ziemianin. We trzech przejdą szlak bojowy - opowiada Maja Toczona-Wal z Muzeum Regionalnego w Krasnymstawie.

Po przemierze filmu w roku 1928 „Nowy Kurjer” podawał: „Jest to jeden z najbardziej efektownych filmów polskich. Obraz ten posiada nie tylko wybitne walory ideowe, jako osnuty na tle bohaterskich walk o niepodległość narodu, lecz także pod względem wykonania technicznego i częstokroć wręcz świetnej gry odtwórców ról głównych może konkurować z najlepszemi filmami zagranicznemi”.

Wydarzenie zorganizowano we współpracy z Filmoteką Narodową – Instytutem Audiowizualnym, którego zespół przygotował cyfrową rekonstrukcję obrazu. Seans w Muzeum Regionalnym w Krasnymstawie wpisywać się ma w czas obchodów 100 rocznicy Bitwy Warszawskiej. Udział w imprezie jest bezpłatny. Początek o godz. 19.30.

GD

Zdjęcia (1)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu jest jest Grupa Wydawnicza SŁOWO sp. z o.o., ul. Domaniewska 17/19 lok. 133, 02-672 Warszawa.
Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe