Dorobili na wirusie do pensji. "Covidowe" dla DPS-ów

  • 19.08.2020, 08:21 (aktualizacja 21.08.2020, 10:07)
  • DBEZ
Dorobili na wirusie do pensji. "Covidowe" dla DPS-ów
Średnio od 200 do 1000 zł otrzymali pracownicy DPS-u Nowiny za pracę w szczególnych warunkach zagrożenia epidemią. Pieniądze nie były dzielone po równo, bo niektórzy w ostatnim czasie byli na urlopach, kwarantannach albo korzystali ze zwolnień lekarskich.

Pracownicy DPS-ów dostali pierwsze pieniądze z urzędu wojewódzkiego za pracę w szczególnych warunkach. Przed dwoma tygodniami cieszyli się z dodatków pracownicy DPS-ów w Kaniem i Chojnie Nowym Pierwszym. W ubiegłym tygodniu długo oczekiwane przelewy poszły również na konta pracowników w DPS-ie Nowiny. Pod uwagę przy dodatkowych wypłatach brani byli wszyscy pracownicy, także administracyjni. Nie dostali jednak po tyle samo, bo dodatki są za pracę, a nie za samo posiadanie etatu.

Za pracę na froncie walki z COVID-19

- Dostaliśmy 85 tys. zł. Podzieliśmy te pieniądze uwzględniając to, czy ktoś pracował, czy był na zwolnieniu lekarskim. Były też u nas osoby na kwarantannie - mówi dyrektor DPS w Nowinach Marcin Kopciewicz.

To dopiero pierwsze pieniądze przeznaczone dla DPS-ów na wsparcie działań związanych z przeciwdziałaniem skutkom rozprzestrzeniania się pandemii COVID-19.

- Złożyliśmy trzy wnioski na granty dla naszych DPS-ów. Pozyskane środki mają być przeznaczone na dodatkowe wynagrodzenia, zakup sprzętu i środki ochrony. Czekamy na podpisanie umowy - dodaje Kopciewicz.

Wnioski, które pilotował DPS w Nowinach, mają szansę na współfinansowanie z Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój. DPS w Nowinach liczy na grant w wys. 977 tys. 50 zł. Placówka w Kaniem ubiega się o 308 tys. 700 zł. Najmniejszą kwotą będzie dysponował DPS w Chojnie Nowym Pierwszym - 273 tys. 100 zł.

Projekty zostały złożone za pośrednictwem Regionalnego Ośrodka Pomocy Społecznej. Zakres wsparcia obejmuje zakup sprzętu i wyposażenia stanowisk pracy oraz tworzenie izolatek i miejsc kwarantanny. Dodatki do wynagrodzeń dla pracowników niemedycznych, mających bezpośredni kontakt z mieszkańcami, zatrudnienie dodatkowych pracowników na 3 miesiące, przygotowanie miejsc noclegowych i wyżywienia dla osób realizujących usługi, które nie mogą lub nie chcą wrócić do własnych domów.

Na wypłaty, sprzęt i izolatki

DPS w Nowinach dodatkowe środki przeznaczy na wypłatę dodatków dla 112 pracowników, bezpośrednio sprawujących opiekę nad mieszkańcami, oraz personelu gospodarczego. Zostanie też przygotowanych 10 miejsc do tymczasowej kwarantanny np. dla osób przed wejściem do DPS albo po powrocie ze szpitali. Będzie dostępnych 10 miejsc noclegowych dla pracowników. Zakupiony sprzęt i wyposażenie pozwoli placówce stworzyć izolatkę. Wózki i podnośniki kąpielowe ułatwią sprawowanie opieki nad osobami objętymi izolacją. W zapobieganiu rozprzestrzeniania się epidemii mają pomóc bramki do pomiaru temperatury, zamgławiacze, ozonatory, lampy bakteriobójcze, generatory pary, sterylizatory medyczne. Zatrudnienie dodatkowych osób ma związek z potrzebą częstszego niż zwykle sprzątania pomieszczeń. Powstanie też oddzielne miejsce do prania i prasowania odzieży osób objętych kwarantanną. Na zewnątrz DPS-u przygotowanych zostanie 10 stanowisk spotkań mieszkańców z rodzinami. Obowiązujący obecnie zakaz odwiedzin negatywnie odbija się na stanie psychicznym podopiecznych i potęguje ich wykluczenie z powodu pandemii.

Grant DPS-u w Kaniem umożliwi m.in. wypłatę dodatkowych środków dla 27 pracowników. W planie jest przygotowanie miejsc kwarantanny dla trzech osób i 3 miejsc noclegowych i wyżywienia dla pracowników. Zostaną też utworzone cztery zadaszone stanowiska odwiedzin pensjonariuszy. DPS w Chojnie Nowym Pierwszym dodatkowo wesprze finansowo 26 pracowników. Tam też będą po trzy miejsca kwarantanny i noclegowe.

I pomoc dla pielęgniarek

- Kolejny wniosek grantowy złożyłem wczoraj. Będą to pieniądze tylko dla pielęgniarek i na środki dezynfekcyjne - mówi Kopciewicz. - NFZ nigdy dotąd nie przeznaczał pieniędzy na domy pomocy społecznej. Nasze pielęgniarki zawsze były pomijane. Cieszę się, że ktoś o nich pomyślał na szczeblu rządowym - dodaje dyrektor.

DPS w Nowinach ma otrzymać dodatkowe ok. 80 tys. zł. W ramach tych środków 7 pielęgniarek otrzyma dodatek w wysokości niemal 2 tys. 600 zł brutto miesięcznie.

DBEZ

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu jest jest Grupa Wydawnicza SŁOWO sp. z o.o., ul. Domaniewska 17/19 lok. 133, 02-672 Warszawa.
Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe