A kuku Bojarczuku

  • 15.08.2020, 07:38
  • GD
A kuku Bojarczuku
Szykuje się prawdziwie artystyczna uczta w ramach Festiwalu Sztuk Krasnych im. Stanisława Bojarczuka. Druga edycja cyklu wydarzeń wystartuje 23 sierpnia. Z powodu reżimu sanitarnego liczba miejsc będzie jednak ograniczona. Dlatego należy się pospieszyć z odbiorem bezpłatnych wejściówek w kasie Krasnostawskiego Domu Kultury.

Druga edycja muzyczno-literackiego festiwalu będzie miała miejsce w dziesiątą rocznicę jego pierwszej odsłony, której pomysłodawcą i organizatorem był Mariusz Kargul, krasnostawski animator kultury, dziennikarz, prozaik i publicysta.

- Powrót do idei festiwalu to hołd złożony bezinteresownej działalności animacyjnej przedwcześnie zmarłego Mariusza, jak i promocja postaci oraz twórczości patrona wydarzenia, poety Stanisława Bojarczuka - mówi inicjator cyklu wydarzeń Wojciech Machejus.

Festiwal Sztuk Krasnych rozpocznie się koncertem „Nie tylko Starsi Panowie”. W sali widowiskowej KDK o współpracy Jerzego Wasowskiego i Jeremiego Przybory opowiedzą Monika i Grzegorz Wasowscy. Goście to autorzy książek o Kabarecie Starszych Panów. W drugiej części wieczoru kompozycje Jerzego Wasowskiego zaprezentują Bogdan Hołownia (uznany pianista jazzowy) i Piotr Zubek (młody wokalista ze sporym dorobkiem koncertowym oraz debiutem płytowym na koncie). Początek o godz. 18.

Wrześniowa część festiwalu rozpocznie się 12 września w sali konferencyjnej KDK spotkaniem autorskim z Michałem Rusinkiem, byłym sekretarzem noblistki Wisławy Szymborskiej, który obecnie prowadzi fundację jej imienia. Początek o godz. 16. Dwie godziny później rozpocznie się koncert „A kuku Bojarczuku” w wykonaniu Chłopców Kontra Basia. Na specjalne zamówienie Basia Derlak i towarzyszący jej zespół wykonają piosenki skomponowane do słów Stanisława Bojarczuka.

Dzień zwieńczy potrójne spotkanie słowno-muzyczne. O godz. 20.00 w sali widowiskowej porozmawiają ze sobą Marcin Świetlicki, Mariusz Czubaj i Krzysztof Varga. Podczas spotkania artyści opowiedzą o swoich książkach, a także o muzyce w literaturze oraz literaturze w muzyce.

- Panowie nie wykluczają, że opowiedzą zupełnie o czymś innym. Znakomitym dodatkiem do rozmowy będzie oprawa muzyczna stworzona przez Marcina Świetlickiego - melorecytacja i Mariusza Czubaja - saksofon tenorowy - śmieje się Wojciech Machejus.

Trzeci dzień imprezy (13 września) otworzy występ Moniki Krajewskiej. Artystka zaprezentuje repertuar oparty na wierszach Mariusza Kargula z tomiku „Niewczesny pogrzeb wierszoroba”. Usłyszymy „Stolicę Różaną", „Płaikiem, gaikiem” czy „Kręgi energii”. Po recitalu na scenie pojawi się za Mariusz Lubomski z zespołem. Artysta tworzy specyficzny rodzaj piosenek o charakterystycznym akustycznym brzmieniu, korzystającym z rytmów bossa nowy, rytmów karaibskich i pieśni cygańskich, klasycznego bluesa z elementami funky, garażowego undergroundu, ostrych rockowych brzmień i piosenek aktorskich, klimatu francuskich kabaretów i nowojorskich klubów jazzowych, songów Weilla-Brechta i Toma Waitsa.

- Ostatnim akcentem festiwalu będzie program pn. „Baaa…”, który zaprezentuje mistrz słowa nieśpiesznego Andrzej Poniedzielski. Skończymy wieczorem pełnym humoru niezwykle inteligentnego, a zarazem łagodnego, satyry, piosenki - zapowiada Wojciech Machejus.

Festiwal Sztuk Krasnystaw im. Stanisława Bojarczuka jest realizowany w ramach budżetu obywatelskiego Miasta Krasnystaw na rok 2020. Bezpłatne zaproszenia na poszczególne wydarzenia dostępne będą w kasie Krasnostawskiego Domu Kultury od 18 sierpnia.

GD

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu jest jest Grupa Wydawnicza SŁOWO sp. z o.o., ul. Domaniewska 17/19 lok. 133, 02-672 Warszawa.
Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe