Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama baner reklamowy

Nieznane dzieje jezuickiej świątyni

Trwa remont elewacji kościoła św. Franciszka Ksawerego. Dla Muzeum Regionalnego to doskonała okazja do przypomnienia okoliczności budowy świątyni i historii obiektów jezuickich w Krasnymstawie. Nie wszyscy wiedzą, że niedawno była 377. rocznica urodzin fundatorki najstarszego obiektu sakralnego w Krasnymstawie.
Nieznane dzieje jezuickiej świątyni

Krystyna Anna z Lubomirskich Potocka urodziła się 26 lipca 1643 roku w Dąbrowie w woj. sandomierskim. Była córką Jerzego Sebastiana Lubomirskiego i Konstancji Ligęzianki. Trzy lata później trafiła po śmierci matki do Nieświeża pod opiekę ciotki Księżnej Krystyny Anny z Lubomirskich Radziwiłłowej.

Surowe i niemal klasztorne wychowanie oraz styczność z jezuitami już od wczesnego dzieciństwa znacząco wpłynęły na życie Krystyny. Jako 11-letnia dziewczynka zapadła na ciężką chorobę, (najprawdopodobniej czarną śmierć), która w XVII wieku pojawiała się w województwie ruskim kilkakrotnie.

 - Świadoma choroby i zagrożenia życia, 30 lipca w wigilię św. Ignacego Loyoli (założyciela zakonu Societas Iesu) Krystyna prosiła świętego o wstawiennictwo i ślubowała uczynić go swoim dożywotnim patronem w podzięce za ratunek od śmierci. Jak podaje spowiednik Potockiej jezuita Wojciech Starzyński, jej modlitwa została wysłuchana, a objawy choroby zaczęły ustępować już kolejnego dnia - opowiada Maja Toczona-Wal z Muzeum Regionalnego w Krasnymstawie.

 Kościół św. Franciszka Ksawerego i kolegium jezuickie pierwotnie wystawione być miały w Sokalu, gdzie Krystyna zadeklarowała fundację zniszczonego w pożarze kościoła św. Michała Archanioła i budowę klasztoru dla tamtejszych sióstr Brygidek. Do zmiany decyzji skłonił ją biskup chełmski Stanisław Jacek Święcicki, który w Krasnymstawie miał stolicę biskupstwa. Z dokumentów źródłowych wynika, że chciał „y Catchedrę Swoją Biskupią, y Miasto przy niey ozdobić nową Fundacyą”. Ostatecznie świątynia powstała w latach 1695-1717. 

- Krystyna Potocka szczodrze finansowała inwestycję. Zobowiązała też swoich bliskich, by po jej śmierci wspierali krasnostawskich jezuitów. Zmarła 6 maja 1699 roku. Pochowano ją w nieukończonym jeszcze wówczas kościele, który zwykła nazywać Córeczką” - dodaje Maja Toczona-Wal.

W Muzeum Regionalnym w Krasnymstawie na ekspozycji stałej „Portret polski XVII – XX wiek” znajduje się portret donatorki namalowany pierwotnie do kościoła jej fundacji. Dzieło kryje w sobie tajemnicę i jest portretem właściwie podwójnym. Na obecnym przedstawieniu Krystyna Potocka została znacznie odmłodzona. Obraz został przemalowany być może po jej śmierci, a zmiany te ujawniły prace konserwatorskie przeprowadzone w latach 1993-1994.

Warto dodać, że na parterze muzeum udostępniona została nowa wystawa stała planszowa opowiadająca historię obiektów jezuickich w Krasnymstawie.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklamabaner reklamowy
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: AnnaTreść komentarza: Sen ma ogromny wpływ na nasze zdrowie psychiczne i fizyczne, co potwierdza ten szczegółowy artykuł. Regularny i zdrowy sen to fundament dobrej kondycji i samopoczucia. Dla tych, którzy oprócz dbania o zdrowy tryb życia szukają też emocji i rozrywki, warto sprawdzić ofertę https://wazamba-kasino.com/, gdzie znajdziecie ciekawe gry i możliwości obstawiania wyników sportowych.Data dodania komentarza: 26.04.2024, 09:43Źródło komentarza: Znaczenie snu dla zdrowia psychicznego i fizycznegoAutor komentarza: rolkaTreść komentarza: to są najbardziej uczęszczane drogi a nie jakieś lokalne boczne uliczki dla garstki ludziData dodania komentarza: 25.04.2024, 22:48Źródło komentarza: Chełm. Drogowcy zaczęli pracę - są utrudnienia!Autor komentarza: LukaszTreść komentarza: Ja chcialbym by slowackiego 7 odgrodzone zostalo od ulicy i rozebrane blaszaki.Data dodania komentarza: 25.04.2024, 21:36Źródło komentarza: Chełm. "Wprzódy w morzu wyschnie woda, nim tu u nas będzie zgoda!"Autor komentarza: smutna prawdaTreść komentarza: Brawo i pełna zgoda !!!👍Data dodania komentarza: 25.04.2024, 20:09Źródło komentarza: Chełm. Agnieszka Kruk została dyrektorką szpitalaAutor komentarza: KarolTreść komentarza: A Mościckiego ,Reytana,Lotnicza i te całe osiedle to kiedy będą robione ,? Cały czas Zachód i Zachód.Data dodania komentarza: 25.04.2024, 19:35Źródło komentarza: Chełm. Drogowcy zaczęli pracę - są utrudnienia!
Reklama
News will be here
Reklama
Reklama
News will be here
Reklama