Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
News will be here
Reklama baner reklamowy

Z miłości do historii i pióra

To już 12. książka Stanisława Lipińskiego, wieloletniego nauczyciela i literata. Tym razem na warsztat wziął „Wybrane dobra ziemskie z okolic Sawina w XVIII i XIX wieku.
Z miłości do historii i pióra

- Opowiadam w niej o majątkach zlokalizowanych w tamtych czasach w sześciu miejscowościach: Bukowie Małej, Bukowie Wielkiej, Łukówku Pięknym i Górnym, Łowczy i Krobonoszy – uchyla rąbka tajemnicy autor.

Praca nad książką trwała blisko rok. Pan Stanisław wiele godzin przesiedział w archiwach, przejrzał dziesiątki ksiąg hipotecznych opisywanych miejscowości. Ale się opłaciło, bo powstał dokument oparty na faktach, który bez wątpienia przybliża historię miejscowości i mieszkających tam rodów.

Licząca ponad 130 stron publikacja wydrukowana została w 100 egzemplarzach na koszt autora. - Wszystkie moje książki tak wydaję – mówi. - Jedynie poświęcona historii i współczesności Rejowca Fabrycznego współfinansowana była przez urząd miasta. Autor nie sprzedaje swoich książek, a przekazuje je do bibliotek, urzędów. Część publikacji trafiła aż za ocean.

- Zaczęło się od książki „Dobra ziemskie z parafii Pawłów w XVIII i XIX w”. Gdy się ukazała, a był rok 2016, skontaktowała się ze mną jedna z warszawskich firm, która prowadzi dystrybucję książek do Europy Zachodniej i Ameryki Północnej. Przekazałem im kilka egzemplarzy.

Dzięki temu trafiły one między innymi do Biblioteki Kongresu w Waszyngtonie, Uniwersytetu Harvarda oraz Niemieckiej Biblioteki Narodowej. Od tamtej pory współpracujemy, co bardzo mnie cieszy. Obecnie pan Stanisław myśli o napisaniu kolejnej książki. Ma dotyczyć parafii w Pawłowie. W przyszłym roku obchodzić ona będzie jubileusz 600-lecia.

- Kilka lat temu ukazała się już publikacja poświęcona temu tematowi. Teraz chciałbym ją uzupełnić o nowe fakty. Czy się uda? Na razie to plany – mówi autor.

Wie na pewno, że nie spocznie na laurach. Historia rodzinnych stron oraz dzieje ludzi z nią związanych to jego pasja. Chciałby tę historią zainteresować innych. Zainteresowani ostatnią publikacją Stanisława Lipińskiego mogą się z nim kontaktować, dzwoniąc pod numer 696 838 429.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklamabaner reklamowy
Reklamabaner reklamowy
KOMENTARZE
Reklama
News will be here
Reklama
Reklama
News will be here
Reklama