COVID się czai, a ludzie chcą imprez

  • 01.08.2020, 11:59
  • DBEZ
COVID się czai, a ludzie chcą imprez
Nie było gali "Zasłużony dla powiatu", nie będzie dożynek powiatowych ani koncertu Niepodległa. Nawet Nadbużańskie Święto Pszczoły w tym roku zamieniło się w konkurs plastyczny. A ludziom brakuje festynów.

Epidemia koronawirusa nieźle namieszała w kalendarzu imprez powiatowych. Wszystkie, organizowane wyłącznie przez starostę, zostały odwołane. Kalendarz imprez wspieranych przez powiat nadal "wisi" na stronie internetowej powiatu, ale nie wiadomo, co z nimi będzie.

- Organizatorzy obawiają się obostrzeń sanitarnych związanych z zapobieganiem COVID-19. Nas to nie dziwi i pozostawiamy im decyzję - mówi Jolanta Ryszkiewicz, dyrektor wydziału edukacji, kultury, sportu i spraw społecznych.

Ostatnio powiat wsparł finansowo Nadbużańskie Święto Pszczoły, za które w tym roku odpowiadał związek pszczelarzy. Oczywiście festynu nie było. Pieniądze wydano na nagrody w konkursie plastycznym, który rozpropagowano w szkołach.

- Nie pytamy, czy imprezy będą, bo nawet organizatorzy tego nie wiedzą. Często zgłaszają się do nas tuż przed. Pieniądze, które zwykle są przeznaczane na nagrody w konkursach, są zapisane w budżecie i tego nie zmieniamy - wyjaśnia Ryszkiewicz.

Niedawno zarząd powiatu wprowadzał zmiany do kalendarza imprez kulturalnych i sportowych. To na wniosek władz gminy Leśniowice, które wystąpiły o wpisanie na listę i wsparcie finansowe filmowego lata na Maczułach i Żniowowania w Horodysku. Nie było z tym problemu, bo niewiele imprez się odbywa i w budżecie powiatu zostają pieniądze. Zainteresowanie, zwłaszcza festynem niedzielnym przy plaży, z pokazami koszenia zboża i tradycyjnymi stoiskami, było bardzo duże. Udział w nim wzięli nie tylko mieszkańcy gminy, ale też powiatu i Chełma. Od organizatorów wymagało to dodatkowej pracy. Teren imprezy był ogrodzony. Każdy wchodzący musiał się wpisać na list, zdezynfekować ręce i założyć maseczkę.

- Nie znam nikogo chorego na koronawirusa. Czuję się bezpiecznie, a poza tym, w maseczce nie da się jeść, a właśnie zamówiliśmy frytki. Nie można się dziwić ludziom, że już są tym wszystkim zmęczeni i chętnie wychodzą z domów - tłumaczyli obecni na imprezie.

DBEZ

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu jest jest Grupa Wydawnicza SŁOWO sp. z o.o., ul. Domaniewska 17/19 lok. 133, 02-672 Warszawa.
Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe