Zabytki kolejnictwa trafią do muzeum

  • 22.07.2020, 10:16
  • AN
Zabytki kolejnictwa trafią do muzeum
Miasto planuje utworzenie ekspozycji muzealnej poświęconej historii kolejnictwa w Chełmie. Wystawa zaaranżowana zostanie w odnowionym budynku dworca PKP Chełm Główny.

Urząd dogadał się już z właścicielami eksponatów znajdujących się w dotychczas funkcjonującej izbie pamięci kolejnictwa przy dworcu głównym PKP. Pamiątki związane z tradycjami, jakże ważnej dziedziny życia mieszkańców naszego miasta, zostaną przekazane do Muzeum Ziemi Chełmskiej. Muzealnicy zajmą się ich inwentaryzacją.

- To bardzo ciekawe i unikalne przedmioty - zabytki techniki kolejowej, takie jak; elementy infrastruktury kolejowej czy narzędzia pracy kolejarzy, a także pamiątki: mapy, mundury, sztandary, dokumenty, fotografie, a nawet makieta kolejowa - wylicza Dominik Gil z gabinetu prezydenta.

Po przebudowie dworca głównego, w porozumieniu z PKP, eksponaty trafią do wyremontowanego budynku, gdzie planowane jest utworzenie nowej ekspozycji. Przyjęta koncepcja zakłada działalność wystawienniczą oraz edukacyjną. Z jednej strony ma to być miejsce dokumentujące bogate kolejowe tradycje Chełma, a z drugiej, nowa atrakcja na turystycznej mapie miasta - nie tylko dla pasjonatów kolejnictwa.

AN

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu jest jest Grupa Wydawnicza SŁOWO sp. z o.o., ul. Domaniewska 17/19 lok. 133, 02-672 Warszawa.
Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe