Jest kompromis w sprawie ścieżki

  • 10.07.2020, 08:44
  • DBEZ
Jest kompromis w sprawie ścieżki
Bitwa o budowę ścieżki rowerowej z Chełma do Kamienia zakończyła się kompromisem. Nie udało się rolnikom jej zablokować, ale coś zyskali. Wymogli na władzach gminy budowę czterech dodatkowych zjazdów na pola.

Rowerowy trakt o długości sześciu kilometrów rozpocznie się w Chełmie na ul. Hrubieszowskiej, a zakończy w Kamieniu. Będzie przebiegał wzdłuż drogi wojewódzkiej relacji Chełm-Hrubieszów. Wykonawcą zadania jest firma PRD Lubartów. Inwestycja jest realizowana w ramach projektu "Budowa niskoemisyjnego systemu transportu w Chełmskim Obszarze Funkcjonalnym". Prace na terenie Chełma trwają. W gminie Kamień rozpoczną się później, bo najpierw na drodze wojewódzkiej zostanie położona nowa nakładka asfaltowa.

Gdy projekt ścieżki został zatwierdzony i wyłoniono wykonawcę, rolnicy dostrzegli problem. Jak policzono, po wybudowaniu ścieżki rowerowej, do 54 działek rolnych nie byłoby dojazdu od drogi wojewódzkiej. W projekcie ujęto tylko istniejące, legalne zjazdy. Zaczęły się więc protesty.

- Udało nam się z większością właścicieli zawrzeć kompromis. Na odcinku 760 metrów, gdzie problem był największy, wybudujemy na nasz koszt cztery zjazdy z drogi wojewódzkiej - mówi wójt Dariusz Stocki.

Każdy ze zjazdów będzie użytkowany przez czterech właścicieli działek z jednej strony i czterech z drugiej strony drogi. Większość zainteresowanych podpisała na to zgodę, dając sąsiadom możliwość przejazdu przez swoje pola. Jedynie trzy osoby odmówiły.

- Tak rozplanowaliśmy zjazdy, żeby te działki ominąć i żeby to w niczym nie przeszkadzało - dodaje wójt.

By te plany zrealizować, gmina musi wystąpić do Zarządu Dróg Wojewódzkich o zgodę na zajęcie drogi. Tylko wtedy będzie mogła zaprojektować zjazdy, a potem zapłacić wykonawcy za ich realizację. W miejscach, gdzie powstaną, ścieżka rowerowa zostanie utwardzona, by sprzęt rolniczy jej nie zniszczył.

DBEZ

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu jest jest Grupa Wydawnicza SŁOWO sp. z o.o., ul. Domaniewska 17/19 lok. 133, 02-672 Warszawa.
Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe