Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
News will be here
Reklama Reklama MAREX

Kobiety gospodarne i wyjątkowe wybrane

W Chełmie odbył się półfinał konkursu wojewódzkiego Kobieta Gospodarna Wyjątkowa. W hali sportowej MOSiR spotkały się panie z kół gospodyń wiejskich i miejskich oraz stowarzyszeń z powiatów: chełmskiego, włodawskiego i krasnostawskiego.
Kobiety gospodarne i wyjątkowe wybrane

Skrót KGW, czyli Koło Gospodyń Wiejskich nabrał nowego znaczenia za sprawą konkursu kulinarnego na najlepsze tradycyjne produkty i potrawy charakterystyczne dla regionu lubelskiego oraz konkursu na wyroby rękodzielnicze, organizowanego przez Urząd Marszałkowski w Lublinie.  W tym roku motywem przewodnim konkursu pod nazwą Kobieta Gospodarna Wyjątkowa są jabłka. Panie z całego województwa rywalizują w trzech kategoriach: najlepsza szarlotka wykonana z wykorzystaniem lubelskich jabłek, najlepszy produkt, potrawa wykonana z wykorzystaniem lubelskich jabłek, wyrób rękodzieła charakterystycznego dla regionu lubelskiego.

Europoseł wspiera gospodynie

Na terenie województwa lubelskiego działa obecnie 1150 kół gospodyń wiejskich oraz stowarzyszeń funkcjonujących na ich prawach. Tworzą je kobiety wyjątkowe – pełne pasji, zaangażowane społecznie, przedsiębiorcze, ale też oddane rodzinie i tradycji.

- Koła gospodyń wiejskich zakorzenione są w naszej tradycji i kulturze, a kobiety gospodarne i wyjątkowe od pokoleń kultywują polskie tradycje, przekazują swoje umiejętności, nie tylko kulinarne, ale także w dziedzinie kultury i sztuki. Przekazują cenne wartości. Ważne też jest to, że kobiety integrują społeczeństwo, wychodzą  do środowisk regionalnych i ponadregionalnych. Trzymamy kciuki za panie z KGW, żeby tę misję realizowały, angażując w swoje działania młodsze pokolenie - mówi europoseł Beata Mazurek

Kultywują przepisy swoich babć

- Nasze województwo jest rolniczym i turystycznym. Powinniśmy szczycić się dziedzictwem kulinarnym, przypominać i kultywować przepisy naszych babć, zdrowe, ekologiczne, oparte na naszych produktach. Chcemy się nimi szczycić i propagować na całą Polskę - mówi Zdzisław Szwed, członek zarządu województwa lubelskiego. - Temu służy m.in. nasz konkurs Kobieta Gospodarna Wyjątkowa.

Organizowane są cztery półfinały w dawnych miastach wojewódzkich (Biała Podlaska, Chełm, Lublin, Zamość). Z każdego powiatu wybierane są po trzy produkty w dwóch kategoriach kulinarnych oraz trzy wyroby z rękodzieła. - Następnie panie spotkają się w finale wojewódzkim, który planujemy przeprowadzić pod koniec sierpnia lub na początku września, jeśli pandemia tego nie skomplikuje - dodaje Zdzisław Szwed.

Obsypane nagrodami

Powiat chełmski. Pierwszą nagrodę za najlepszą szarlotkę z wykorzystaniem lubelskich jabłek zdobyło KGW Jazgot w Lisznie. Najsmaczniejsze ciasto nosi nazwę "Szarlotka babci Wandzi". Drugie miejsce ma KGW Zagrodzianki w Zagrodach za szarlotkę na plackach orzechowych. Trzecie miejsce komisja konkursowa przyznała KGW Okopy za szarlotkę miętową.

Pierwsza nagroda za najlepsze potrawy z wykorzystaniem lubelskich jabłek trafiła do KGW w Pliskowie za zawijaniec z jabłkiem. Drugie miejsce zdobyło KGW Białopole za jabłczankę z zacierką. Trzecia nagroda powędrowała do KGW w Turce za wątróbkę drobiową z jabłkiem.

Powiat chełmski reprezentowały również ludowe artystki. Komisji najbardziej spodobały się obrazy z kory, prezentowane przez Stowarzyszenie Przyjaciół Gminy Żmudź. Drugie miejsce przyznano KGW Wierzbica za pisanki kraszanki. Na trzecim miejscu znalazła się kompozycja z papierowych kwiatów wykonana przez KGW Zagrodzianki w Zagrodach.

Powiat włodawski. Najlepszą szarlotkę upiekły panie z KGW Siedliszcze, nazwały ją "Szarlotka mojej babci". Drugie miejsce zdobyła "Szarlotka Joli" upieczona przez KGW w Szumince. Na trzecim miejscu znalazła się szarlotka z bezą od KGW Gospodarne Dominiczanki.

Główną nagrodę w kategorii  potrawy, produkty, przetwory kulinarne z lubelskich jabłek otrzymało KGM we Włodawie "Zosie Samosie". Podały one zapiekankę "Syrnycia z Hreczkoj". Druga nagroda przypadła "Jabłkom pod pierzynką" od  KGW Suchawianki. Trzecie miejsce ma torcik upieczony przez KGW Gospodarne Dominiczanki.

Konkurs "Rękodzieło - Piękno tradycji we współczesnym świecie" wygrała lalka ziarnucha "Hreczka" od KGM we Włodawie "Zosie Samosie". Drugie miejsce komisja przyznała za wełniany obrus wykonany na szydełku, wystawiony przez KGW w Szumince. Trzecie miejsce ma KGW Siedliszcze za obrazy wyszywane koralikami.

Powiat krasnostawski. Pierwszą nagrodę za najsmaczniejszą szarlotkę - sypaną - zdobyło KGW Bobrowe - Olesin. Drugie miejsce mają KGW Łopianki za "Szarlotkę łopieńską z dużą ilością jabłek". Trzecie miejsce zdobyło KGW "Razem Lepiej" w Ksawerowie za "Szarlotkę królewską".

Najlepszym produktem był bażant w jabłkach od KGW w Bzitem. KGW w Tarzymiechach Trzecich ma drugie miejsce za nadziane jabłko. Stowarzyszenie KGW w Woli Żulińskiej zgarnęło trzecią nagrodę za placuszki z jabłkiem na zsiadłym mleku.

Konkurs na najlepsze wybory rękodzielnicze wygrało Stowarzyszenie KGW w Woli Żulińskiej. Pierwsza nagroda przypadła paniom za lubelski strój kobiecy. Drugie miejsce mają panie z KGW Łopianki za ozdobną kurę z cyklu "Co było pierwsze? Jako czy kura?". Na trzecim miejscu znalazło się KGW w Równiankach za kompozycję w wazonie pn. "Jabłoń".

Gospodyniom bardzo podoba się ta impreza i chętnie w niej uczestniczą. Żałują, że w tym roku, ze względu na pandemię, mogła w niej wziąć udział ograniczona liczba kobiet. - Wspaniale jest się spotkać, porozmawiać, wymienić doświadczeniami - mówi Edyta Stećko z KGW Plisków w gm. Leśniowice. - To nas inspiruje do nowych działań.

- To bardzo fajna inicjatywa, która promuje nasze regionalne produkty, tym razem jabłka. Dzięki takim spotkaniom możemy się bliżej poznać, zaprzyjaźnić, porównać, co nas wyróżnia. To szczególnie ważne dla młodych kół, takich jak nasze z Turki i Barbarówki (gm. Dorohusk) - podkreśla Anna Majewska, przewodnicząca KGW w Turce.



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklamabaner reklamowy
Reklama
Reklamabaner reklamowy
Reklamabaner reklamowy
KOMENTARZE
Reklama
Reklama
Reklama
News will be here
Reklama