Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Baner reklamowy - firmy Północ Nieruchomości
Reklama Twój Agent Ubepieczenia

Dworzec PKP w Chełmie zyska nowoczesny charakter. Władze prezentują projekt

"Modernistyczny, przestrzenny, nowoczesny i skąpany w zieleni – taki będzie zmodernizowany dworzec w Chełmie" - ogłosił na swoim profilu na Facebooku Prezydent Chełma Jakub Banaszek. Prace projektowe są na finalnym etapie, natomiast przebudowa ma się rozpocząć na przełomie 2020 i 2021 r.
  • Źródło: Facebook Jakub Banaszek
Dworzec PKP w Chełmie zyska nowoczesny charakter. Władze prezentują projekt

Autor: Facebook Jakub Banaszek

Głównym celem przebudowy dworca jest dostosowanie go do obecnych standardów w obsłudze podróżnych i wymagań technicznych. 

- Dworzec w Chełmie będzie się składał z trzech kondygnacji. Na parterze zaprojektowano utrzymane w wysokim standardzie przestrzenie związane z obsługą podróżnych (hol/poczekalnie, kasy biletowe, ogólnodostępne toalety) oraz powierzchnie komercyjne i przeznaczone na użytek samorządu lokalnego. Na pierwszym piętrze będą mieściły się przestrzenie biurowe, a w podziemiu zaplecze techniczne budynku - napisał na swoim Facebooku Prezydent Chełma.

W projekcie przebudowy uwzględniono także kilka ciekawych rozwiązań architektonicznych, Hol dworca będzie posiadał wysokość dwóch kondygnacji, a na jednej z jego ścian zostanie umieszczony plan miasta w formie orła. Jest on nawiązaniem do rozbudowy w 20-leciu międzywojennym miasta Chełm o Osiedle „Dyrekcja”. Elewacja dworca będzie wykonana z kredowojasnej cegły licowej. To z kolei nawiązanie do przemysłu związanego z wydobyciem i przetwórstwem kredy, które doprowadziło do rozwoju Chełma w latach 20. XX wieku. Plac dworcowy natomiast ma się stać typowo miejskim placem przewidzianym dla ogródków kawiarni i restauracji dworcowych, a także do odpoczynku.

- Bardzo istotnym elementem opracowywanego projektu jest również zieleń. Stanowi ona charakterystyczny dla architektury modernizmu kontrast z kredowojasną elewacją. Jest ona również symbolem dzisiejszych czasów, w których trwa walka ze zmianami klimatycznymi, a w budownictwie stosowane jest coraz więcej rozwiązań ograniczających negatywny wpływ budynków na środowisko - czytamy w oficjalnym komunikacie na profilu Prezydent Chełma. - Dworzec po przebudowie stanie się budynkiem nowoczesnym. Będzie w pełni dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami – poprzez likwidację barier architektonicznych, montaż ścieżek prowadzących w posadzce wewnątrz budynku i w bezpośrednim otoczeniu dworca, tablic z mapą dotykową obiektu oraz oznaczeń w alfabecie Braille’a, które ułatwią orientację oraz poruszanie się osobom niewidzącym i niedowidzącym. Dla komfortu podróżnych na dworcu zostaną zamontowane elektroniczne tablice przyjazdów i odjazdów pociągu oraz nowoczesny system informacji głosowej. Poprawi się bezpieczeństwo, gdyż w ramach inwestycji przewidziano montaż nowoczesnych systemów monitoringu, kontroli dostępu, sygnalizacji włamania i napadu, a także systemu sygnalizacji pożaru. Całością nowych instalacji i urządzeń będzie zarządzał system BMS (Building Management System). Dodatkowo w budynku przewidziano systemy wykorzystujące odnawialne źródła energii.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Stary dworzec 08.06.2020 16:38
Hm...ciekawe kto tutaj przyjedzie??? A dlaczego nie zaprojektowano tej fasady jak dworzec przedwojenny? To dopiero byłoby przedsięwzięcie. Wiadomo! Nie po to burzyli by teraz wznawiać. I koło się zamyka!!!

Kolejorz 06.06.2020 19:12
Niech mi ktoś to wyjaśni. Skąd takie wielkie drzewa ZA dworcem?????

@@@ 06.06.2020 11:23
Po co to komu.lepiej by na Chełm miasto tunel pidziemny..

Reklamasłowianka baner
Reklama
Reklama
Reklama