Mniej uczniów i nauczycieli

  • 22.05.2020, 11:28
  • DBEZ
Mniej uczniów i nauczycieli
Dyrektorzy szkół podstawowych i samorządy gminne planują organizację przyszłego roku. Już wiadomo, o ile oddziałów i godzin lekcyjnych będzie mniej, a co się z tym wiąże - ilu nauczycieli nie dostanie etatów.

Układanie arkuszy organizacyjnych to co roku trudne zadanie dla dyrektorów. Z jednej strony, samorządy prowadzące szkoły szukają oszczędności, z drugiej, nauczyciele chcieliby zachować pracę. W dodatku trzeba brać pod uwagę uprawnienia wynikające z Karty Nauczyciela i ochronę, jaka należy się związkowcom. Za każdym razem padają pytania, dlaczego i komu będą ograniczane etaty, a kto je uzupełni, np. w świetlicy szkolnej albo filii szkoły.

Każdy oddział się liczy

Od września będzie o czterech uczniów mniej w SP w Rudzie-Hucie. Tak się jednak składa, że zostanie nie 15, a tylko 14 oddziałów. To oznacza zmniejszenie liczby nauczycieli z 41 do 35. Liczba pracowników administracji i obsługi pozostanie bez zmian.

W sześciu szkołach podstawowych na terenie gminy Chełm, według arkuszy organizacyjnych na rok 2020/21, będzie 1337 uczniów, a więc o 43 dzieci mniej niż w tym roku szkolnym. - Nadal trwają zapisy do szkół. Przewidujemy, że do września liczba uczniów dojdzie do poziomu z roku szkolnego 2019/2020 - uważa Jolanta Krop, dyrektor Biura Obsługi Szkół w gminie Chełm.

Planowane jest jednak zmniejszenie etatów nauczycielskich o 3,3. Obsługa ma pozostać bez zmian, tak samo jak etaty psychologa, pedagoga i logopedy.

W gminie Dorohusk w wyniku połączenia szkoły podstawowej i przedszkola powstanie Zespół Szkolno-Przedszkolny. Nie jest planowana cięcie etatów nauczycielskich.

Utrzymać, co jest teraz

W Szkole Podstawowej w Dubience zmiany będą niewielkie. Dotychczas było 173 dzieci, a będzie 172. To oznacza, że 15 nauczycieli pełnozatrudnionych utrzyma etaty. Liczba niepełnozatrudnionych spadnie z 11 do 10. Bez zmian pozostanie liczba pracowników obsługi.

Podobnie będzie w gminie Kamień. W SP w Kamieniu jest 157 uczniów, a będzie 149. W SP w Strachosławiu jest 90 dzieci, będzie 86. W SP w Czerniejowie liczba uczniów wzrośnie z 41 do 46. Liczba oddziałów we wszystkich tych szkołach pozostanie bez zmian, a co się z tym wiąże, także nie planuje się zmian w etatach nauczycieli.

W gminie Rejowiec Fabryczny zabraknie jednego etatu dla nauczyciela wychowania przedszkolnego. Co prawda liczba dzieci w oddziałach przedszkolnych wzrośnie z 36 do 38, ale drastyczny będzie spadek liczby uczniów w klasach zerowych - z 71 do 49. Poza tym w podstawówkach będzie o 10 uczniów mniej. Obecnie uczy się tam 256 dzieci. Etaty obsługi w szkołach zostaną zachowane.

Szykują się zmiany

Od września Przedszkole Gminne w Wojsławicach-Kolonii zostanie włączone do Zespołu Szkolno-Przedszkolnego. Organizacja roku szkolnego jest więc planowana wspólnie. Obecnie w szkole pracuje 37 nauczycieli, razem z dyrektorem i wicedyrektorem. Mają w sumie tylko 17 etatów. Od września pracowało tam będzie 35 nauczycieli, którzy będą mieli łącznie 18 etatów. Administracja i obsługa ograniczona zostanie z 10 do 9 etatów. 

- W przeliczeniu na etaty zmniejszy się liczba osób niepełnozatrudnionych - podaje Justyna Starko-Gadzała, dyrektor Szkoły Podstawowej im. Tadeusza Kościuszki w Wojsławicach - Kolonii.

W Przedszkolu Samorządowym w Siedliszczu będzie zaledwie czworo dzieci mniej. To oznacza, że liczba nauczycieli i pracowników obsługi pozostanie taka sama jak w tym roku szkolnym. Cięcia szykują się w szkole podstawowej. Planowany jest tylko jeden oddział sześciolatków, a były dwa. W klasach I-VIII liczba dzieci zmniejszy się z 484 do 461. Obecnie w podstawówce zatrudnionych jest 59 nauczycieli, w tym czterech ma ograniczone etaty. Pięć osób ma umowy terminowe, które wygasają z dniem 31 sierpnia br. W nowym arkuszu organizacyjny nie ujęto tych pięciu nauczycieli. Za to wzrośnie liczba pracowników obsługi w związku z przyjęciem trzech osób z Biura Obsługi Szkół Samorządowych w Siedliszczu.

Miejsca pracy się kurczą

Mniej etatów dla nauczycieli będzie także w Szkole Podstawowej w Żmudzi. Dotychczas szkoła zapewniała 27,12 etatu dla nauczycieli. Od września br. pozostanie do podziału już tylko 25,4 etatu. Przy tym liczba uczniów nieznacznie wzrośnie - jest 189, a będzie 198. Duża zmiana szykuje się w przedszkolu. Obecnie jest tam 85 dzieci w pięciu oddziałach. W nowym roku szkolnym przedszkolaków będzie tylko 48 i w związku z tym utworzone zostaną jedynie trzy oddziały.

DBEZ

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu jest jest Grupa Wydawnicza SŁOWO sp. z o.o., ul. Domaniewska 17/19 lok. 133, 02-672 Warszawa.
Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe