Zielone światło dla popiersia króla

  • 12.05.2020, 10:12 (aktualizacja 12.05.2020, 10:39)
  • GD
Zielone światło dla popiersia króla
Rada miasta wyraziła zgodę na budowę pomnika króla Władysława Jagiełły. Popiersie z wizerunkiem założyciela miasta na granitowym postumencie stanie przy Krasnostawskim Domu Kultury.

Pomnik będzie się składał z popiersia o wysokości 90 cm wykonanego z brązu. Druga część to granitowy postument o wymiarach 1,2 m x 1,2 m i wysokości 2,55 m. Drukowanymi literami zostanie wykuta inskrypcja o treści: Władysław Jagiełło Król Polski lokował Miasto Krasnystaw na prawie magdeburskim w 1394 roku.

Z wnioskiem budowy pomnika wystąpił Janusz Mikołaj Hendigery. Jego kilkuletnie starania przyniosły skutek. Uzasadnił, że popiersie i postument upamiętniające postać założyciela miasta stanowić będzie atrakcję dla turystów oraz element promocji miasta.

Pomnik króla Władysława Jagiełły zostanie posadowiony obok ściany frontowej Krasnostawskiego Domu Kultury przy ul. Okrzei 10 i naprzeciw siedziby II LO im. Cypriana Kamila Norwida.

Będzie to już drugi pomnik Jagiełły w Krasnymstawie. Pierwszy znajduje się obok budynku I LO przy ul. Piłsudskiego. Odsłonięto go 13 lat temu podczas obchodów 90-lecia działalności placówki. Dekadę później na jednej ze ścian szkoły pojawił się mural z wizerunkiem króla na koniu.

Zdania radnych w kwestii budowy pomnika były podzielone. Za jego wzniesieniem było zaledwie 7 głosów (Lech Berezowski, Kamil Hukiewicz, Andrzej Jakubiec, Ewa Kwiecień, Agnieszka Pocińska-Bartnik, Dariusz Turzyniecki i Marcin Worotyński). Janusz Rzepka, Adam Swatek i Marek Wrzesiński byli przeciwni, a Grzegorz Brodzik, Paweł Mazurek, Monika Podolak, Andrzej Smorga i Marcin Wilkołazki wstrzymali się od głosu.

GD

Czy czujesz się bezpiecznie w dobie pandemii COVID-19?

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu jest jest Grupa Wydawnicza SŁOWO sp. z o.o., ul. Domaniewska 17/19 lok. 133, 02-672 Warszawa.
Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Marcin
Marcin 13.05.2020, 08:03
Jaki założyciel miasta? Zdurnieliscie? Miasto istniało tylko dostało prawo miejskie niemieckie. Dokładnie tak samo jak Chełm 2 lata wcześniej.

Pozostałe