Polacy masowo wykupują skrzynki pocztowe

  • 04.05.2020, 10:46 (aktualizacja 06.05.2020, 12:58)
  • oprac. MP
Polacy masowo wykupują skrzynki pocztowe
Wizja wyborów korespondencyjnych sprawiła, że Polacy dosłownie rzucili się na zakup skrzynek pocztowych. Według szacunków, ich sprzedaż od początku kwietnia wzrosła aż o... 2000 %. Nic dziwnego, bo za ich brak grozi nawet 10 000 zł kary.

Największym zainteresowaniem Polaków cieszą się skrzynki pocztowe o średniej cenie 50 zł. Kupowane są w sklepach stacjonarnych, ale znacznie większy zbyt odnotowały firmy prowadzące sprzedaż internetową. Skrzynki zaczęły schodzić masowo, kiedy pojawiła się informacja o możliwości przeprowadzenia wyborów korespondencyjnych.

Według planów rządu, listonosze Poczty Polskiej mają zostawiać pakiety wyborcze właśnie w skrzynkach, więc jej posiadanie jest swego rodzaju „obywatelskim obowiązkiem”. Za ich brak grozi nawet 10 000 zł. W rzeczywistości, posiadanie skrzynki pocztowej jest obowiązkowe zawsze, bez względu na okoliczności. Zgodnie z art. 127 ustawy prawo pocztowe, karze podlegają podmioty, które nie realizują obowiązku posiadania skrzynki pocztowej lub ich skrzynka pocztowa nie spełnia wymagań. Karę wymierza się po przeprowadzeniu kontroli wszczętej na podstawie zawiadomienia o niedotrzymaniu obowiązku posiadania skrzynki pocztowej.

Jak prawidłowo zamontować skrzynkę pocztową, żeby uniknąć dodatkowych konsekwencji? Przede wszystkim musi się ona znajdować w ogólnodostępnej części budynku lub przed drzwiami wejściowymi, zarówno w domach jednorodzinnych, jak i blokach.

oprac. MP

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu jest jest Grupa Wydawnicza SŁOWO sp. z o.o., ul. Domaniewska 17/19 lok. 133, 02-672 Warszawa.
Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe