Strażacy nie tylko gaszą pożary

  • 24.04.2020, 08:03
  • oprac. (apm)
Strażacy nie tylko gaszą pożary
Mierzą temperaturę na granicy, są w gotowości przy mobilnej izbie przyjęć. Przez megafony ochotnicy przypominają mieszkańcom gmin, by dla bezpieczeństwa pozostali w domach.

Strażacy z Komendy Miejskiej PSP w Chełmie wspomagają inne służby w walce z koronawirusem w zasadzie od początku stanu zagrożenia. Już od 10 marca pomagają funkcjonariuszom Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej na przejściu granicznym w Dorohusku.

- Działania strażaków polegają na pomiarze (przy pomocy bezkontaktowych termometrów cyfrowych) temperatury ciała osób wjeżdżających do Polski – informuje mł. bryg. Wojciech Chudoba, zastępca komendanta. – Oczywiście zabezpieczeni są w środki ochrony indywidualnej, zgodnie z wytycznymi. Od początku pełniło tam służbę łącznie 230 strażaków. Zmierzyli temperaturę u 27 648 osób.

Od 4 marca chełmscy strażacy zabezpieczają również mobilną izbę przyjęć przy chełmskim szpitalu. Oddelegowanych to tego zadania było w już 190 strażaków.

Ważne zadania mają też druhowie ochotniczych straży pożarnych włączonych do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego.

- W związku z akcją prewencyjną "Zostań w domu", za pomocą komunikatów nadawanych z megafonów, informują mieszkańców gmin o obowiązujących aktualnie zasadach zachowania związanych z zagrożeniem koronawirusem – mówi Chudoba. - By zabezpieczyć strażaków ochotników podczas działań, w miarę możliwości, KW PSP Lublin i KM PSP Chełm wyposaża ich w maseczki, rękawiczki lateksowe, jednorazowe ubrania i gogle ochronne. Jednocześnie druhowie są zapoznawani poprzez np. pocztę e-mail, zachowując reżim sanitarny, z zasadami prawidłowego, bezpiecznego użytkowania odzieży zabezpieczającej przed czynnikami biologicznymi i elementami ochrony osobistej ratownika oraz zakresem działań ratowniczych, zgodnie z procedurą postępowania w przypadku  zagrożeniu koronawiruesm SARS-Cov-2.

oprac. (apm)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu jest jest Grupa Wydawnicza SŁOWO sp. z o.o., ul. Domaniewska 17/19 lok. 133, 02-672 Warszawa.
Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe