Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama Bank Spółdzielczy

Wodę można pić bez obaw

Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej dementuje informacje o rzekomym skażeniu wody pitnej w Chełmie. Akredytowane laboratorium działające przy MPGK, zewnętrzne laboratoria oraz Powiatowa Stacja Sanitarno – Epidemiologiczna w Chełmie prowadzą stały monitoring jakości wody na wyjściu z ujęć i na sieci wodociągowej. Woda jest zdatna do spożycia.
Wodę można pić bez obaw

Plotka odnośnie skażenia wody dotarła do nas w ubiegły czwartek. Na mieszkańców Chełma padł blady strach, ponieważ, jak to bywa ze złymi wiadomościami, szybko się roznoszą. Do nas zadzwoniło kilka osób. Natychmiast postanowiliśmy to sprawdzić w Miejskim Przedsiębiorstwie Gospodarki Komunalnej. News okazał się nieprawdziwy.

- Wodę można pić bez obaw i stosować do celów higienicznych, zalecanych teraz szczególnie przez specjalistów w sytuacji zagrożenia wirusem - zapewnia prezes spółki Marcin Czarnecki. - Woda z chełmskiego wodociągu, która ma gwarantowaną jakość, jest naszym sprzymierzeńcem w przeciwdziałaniu epidemii. 

Szef MPGK wyjaśnia, że rozprzestrzenianie takich informacji szkodzi nie tylko samopoczuciu mieszkańców, ale także i dobremu imieniu firmy. Zapowiada konsekwencje prawne.

- Działania dotyczące rozprzestrzeniania takich wiadomości mogą stanowić przestępstwo zniesławienia uregulowane w art. 212 kodeksu karnego, jak również podstawę do wystąpienia z powództwem przeciwko takiej osobie o naruszenie dóbr osobistych przedsiębiorstwa. Spółka będzie na bieżąco analizowała sytuację i stosownie do niej podejmowała działania przewidziane przepisami prawa - zapewnia.

Odnośnie bezpieczeństwa związanego ze spożyciem wody, w kontekście ewentualnego skażenia jej koronawirusem, Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) opublikowała najnowsze wytyczne. Zgodnie z informacjami zawartymi w raporcie, koronawirusy towarzyszą człowiekowi od wieków i są odpowiedzialne za 10–20  proc. wszystkich przeziębień i tzw. "infekcji grypowych". Dostępne badania dowodzą, że koronawirusy charakteryzują się niską odpornością na promieniowanie UV i środki dezynfekcyjne powszechnie stosowane w procesach technologicznych uzdatniania wody, takie jak chlor, podchloryn sodu czy dwutlenek chloru.

- Takie procesy jednostkowe, a w szczególności wysokosprawne procesy dezynfekcji wody (promieniowanie UV, chlorowanie) są stosowane przez MPGK w systemach uzdatniania wody - informuje prezes Czarnecki. - Proces dezynfekcji zapewnia szybką inaktywację (utratę aktywności) wirusa, stąd woda z wodociągów jest bezpieczna, bowiem powszechnie, stale stosowane procedury jej uzdatniania eliminują koronawirusy (w tym SARS-CoV-2).

Wszystkie przedsiębiorstwa wodociągowe zobligowane są do przestrzegania obowiązujących zaleceń dotyczących jakości wody przeznaczonej do spożycia i bezpieczeństwa systemów zaopatrzenia w wodę. Obejmują one również sytuację związaną z wybuchem epidemii COVID-19.

- Woda dostarczana mieszkańcom Chełma spełnia wszystkie wymagania jakościowe określone w przepisach – jest w pełni bezpieczna dla zdrowia i nie zawiera żadnych patogennych mikroorganizmów - rozwiewa wszelkie wątpliwości Czarnecki. - Jakość wody z chełmskich wodociągów dostarczanej do mieszkańców spełnia wymagania rozporządzenia ministra zdrowia w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi, o czym świadczą zamieszczone na stronie internetowej MPGK wyniki badań i analiz fizyko-chemicznych i mikrobiologicznych wody wodociągowej.

Ponadto spółka informuje, że niezależnie od potencjału technologicznego i analitycznego, zapewniającego pełne bezpieczeństwo zdrowotne wody dostarczanej mieszkańcom, zarząd uruchomił szereg działań prewencyjnych, m.in. w zakresie systemu i organizacji pracy, wprowadzenia szczególnych procedur, w celu zapewnienia ciągłości dostaw wody i wysokiego poziomu niezawodności systemu zaopatrzenia w wodę.

- Z uwagi na fakt, że pracownicy stanowią podstawę dalszego stabilnego funkcjonowania przedsiębiorstwa, wprowadzono redukcję aktywnego personelu i ograniczono osobiste kontakty między pracownikami. Pracownicy wszystkich zakładów zostali wyposażeni w dodatkowe środki ochrony osobistej, a podejmowane działania ograniczone zostały do czynności koniecznych i awaryjnych. Spółka zamknęła też dla osób postronnych wszystkie obiekty, aby zapobiec ewentualnemu zakażeniu pracowników - dodaje Czarnecki. 

Prezes tłumaczy także, że procesy uzdatniania wody nie zostały w jakimkolwiek stopniu zmodyfikowane - nie wprowadzono żadnych nowych, dodatkowych środków chemicznych ani też nie zwiększono dotychczas stosowanych dawek, ponieważ nie ma takiej potrzeby ani takich zaleceń.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklamabaner reklamowy
Reklama
Reklamabaner reklamowy
Reklama
KOMENTARZE
Reklama
Reklama
Reklama
News will be here
Reklama