Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama baner reklamowy

Ikona Matki Bożej wróci odnowiona

Do pracowni konserwatorskiej trafił obraz Matki Bożej Chełmskiej z ołtarza głównego bazyliki pw. Narodzenia NMP. Ikona zyska nowy blask. Termin renowacji nie jest przypadkowy. W tym roku przypada bowiem 255. rocznica koronacji cudownej ikony.
Ikona Matki Bożej wróci odnowiona

Przed konserwatorem sporo pracy. Początkowo planowano jedynie odnowienie sukien i koron ozdabiających wizerunek Matki Bożej. Niestety, okazało się, że prace muszą mieć szerszy zakres.

- Jak sięgnęliśmy do ikony, okazało się, że potrzeba jej natychmiastowej konserwacji, ponieważ ostatnia była przeprowadzona w 1957 roku, a więc ponad 60 lat temu. Deska, na której namalowano wizerunek Matki Bożej, jest mocno zniszczona - informuje Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Lublinie.

Obraz, który właśnie jest odnawiany, to kopia słynącej łaskami ikony MB Chełmskiej z XI/XII w. Namalowany został przez Władysława Ukleję wiosną 1939 r. na zlecenie ks. Juliana Jakubiaka, proboszcza parafii. Z chwilą wybuchu wojny 1939 r. kopia ta została wyjęta z ołtarza i ukrywana w domach prywatnych przez kilka rodzin: Żukowskich, Radomińskich, ks. Berezeckiego, a najdłużej przez Florentynę Zabłocką z domu Stejnbisów przy ulicy Nadrzecznej 8. Kiedy całość "Górki Chełmskiej" przeszła znów w katolickie ręce, ks. Marceli Mrozek postanowił wyjąć obraz z ukrycia. Został on umieszczony w wielkim ołtarzu. Koronowany był w 1946 r. przez biskupa Stefana Wyszyńskiego, późniejszego prymasa Polski oraz powtórnie (po kradzieży sukienki i koron) w 1957 r. przez biskupa lubelskiego Piotra Kałwę. Widoczna obecnie suknia została wyhaftowana w 1957 r. przez s. Monikę i s. Auxilię ze Zgromadzenia Zakonnego Sióstr Felicjanek w Wawrze w Warszawie. Korony wykonała Pracownia Artystyczno-Cyzelersko-Brązownicza Henryka Sztorca w Krakowie.

Cudowny wizerunek MB Chełmskiej związany jest z Chełmem od co najmniej XIII w. Od czasów unii brzeskiej pozostawał pod troskliwą opieką unitów (bazylianów). Wstawiennictwu MB Chełmskiej przypisywane jest zwycięstwo Jana Kazimierza nad wojskami Bohdana Chmielnickiego w 1651 r. pod Beresteczkiem.

Oryginał ikony znajduje się aktualnie w Muzeum Ikony Wołyńskiej w Łucku na Ukrainie, gdzie jest eksponowany po częściowych pracach konserwatorskich.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklamabaner reklamowy
Reklama
Reklamabaner reklamowy
Reklama
KOMENTARZE
Reklama
Reklama
Reklama
News will be here
Reklama