Kto zaraża, a kogo tylko o to posądzają?

  • 02.04.2020, 08:09
  • DBEZ
Kto zaraża, a kogo tylko o to posądzają?
Każdy też chce wiedzieć, co się dzieje i kto jest następny. Informacje, jakie do wszystkich docierają, są tylko szczątkowe. Za to niepotrzebny hejt na mieszkańców Białopola napływa z każdej strony. Przez to zakażeni boją się mówić prawdę.

- Lekarka i pielęgniarki, pracownik gminy, ministrant, a zarazem uczeń jednej ze szkół średnich, kościelna i jej mąż, organistka... Nie wiem kto jeszcze. Pewnie ktoś z banku, bo też bank jest zamknięty. No i pacjent ze szpitala w Chełmie - wylicza jedna z mieszkanek gminy.

Każda z tych osób gdzieś ma rodzinę, gdzieś pracuje albo się uczy. Ludzie są zdezorientowani, bo jeszcze kilka dni temu nikt się nie spodziewał takiego rozwoju sytuacji. Chore są już całe rodziny. Nie wiadomo, kto jeszcze kontaktował się z zarażonymi i kto czeka na wyniki badań. Oficjalnie niczego nie można się dowiedzieć. Nie ma informacji nawet dotyczących osób, które z racji wykonywanego zawodu miały kontakt z wieloma osobami starszymi i chorymi. Podawane są tylko suche liczby.

- Szczegóły dotyczące osób nie będą udzielane ze względu na konstytucyjne prawo do ochrony życia prywatnego (art. 47 Konstytucji RP), ochronę danych osobowych (art. 9 ust. 1 RODO) oraz prawo pacjenta do zachowania w tajemnicy informacji z nim związanych (art. 13 ustawy o prawach pacjenta i Rzecznika  Praw Pacjenta). Upowszechniając dane dotyczące lokalizacji osób podejrzanych o zakażenie lub zakażonych koronawirusem SARS-CoV-2, w tym powiat/gminę/miejscowość, z której pochodzą, narażamy ich na stygmatyzację społeczną". - wyjaśnia Małgorzata Torbicz z biura wojewody lubelskiego.

Diecezja zamojsko-lubaczowska na te przepisy nie zważa. Gdy w grę wchodzi dobro wiernych i ich zdrowie, informacje o chorych księżach podawane są szybciej, niż oficjalnie przypadek odnotuje sanepid. Dementowane są też plotki, a tych nie brakuje.

DBEZ

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu jest jest Grupa Wydawnicza SŁOWO sp. z o.o., ul. Domaniewska 17/19 lok. 133, 02-672 Warszawa.
Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe