Kolejne zaostrzenia przepisów w walce z koronawirusem!

  • 24.03.2020, 14:04
  • oprac. MP
Kolejne zaostrzenia przepisów w walce z koronawirusem!
Od środy (25 marca) z domów będziemy mogli wychodzić jedynie w ważnych i określonych sytuacjach. Jak zaznacza rząd, to ograniczenie aktywności jest niezbędne, aby zwalczać dynamiczne rozprzestrzenianie się epidemii.

Sytuacje, które pozwalają nam wychodzić z domów, w myśl nowych przepisów, to zrobienie niezbędnych zakupów, wizyta w aptece lub u lekarza, a także wyjście do pracy. Obowiązuje również zakaz zgromadzeń powyżej dwóch osób, zaś przestrzegania zasad pilnują służby mundurowe. 

Zaostrzone zostały również środki bezpieczeństwa w kościołach, ponieważ jednocześnie będzie w nich mogło przebywać siedem osób. Wszystkie dotychczasowe ograniczenia dotyczące restauracji i galerii handlowych zostają utrzymane.

- W rozporządzeniu będzie obowiązywał zakaz wychodzenia z domu poza najważniejszymi sytuacjami: gdy idziemy do sklepu, apteki, lekarza, do pracy. Dozwolone będą również wyprowadzanie psa lub wyjście na spacer, co jest ważne dla zdrowia psychicznego. To nie oznacza, że możemy się gromadzić lub pójść na plac zabaw z dziećmi. To nie oznacza, że możemy grillować ze znajomymi – wyjaśnił minister zdrowia Łukasz Szumowski.

O działaniach podejmowanych dotychczasowo w walce z koronawirusem premier Mateusz Morawiecki poinformował również w komunikacie na Faceboku:

Polska znajduje się dziś w absolutnej światowej czołówce, jeżeli chodzi o szybkość i efektywność podejmowanych decyzji. Wolimy zapobiegać niż leczyć. Nasza filozofia zmagań z koronawirusem jest naśladowana nawet przez kraje, które z początku przyjęły inny model walki. Potęgi gospodarcze takie jak Wielka Brytania, Niemcy i Stany Zjednoczone poszły drogą, którą wytyczyliśmy my. Świadczy to o tym, że polski rząd podjął właściwe decyzje. Stoją za nami liczby - zarówno ilość zarażonych, jak i ofiar śmiertelnych jest dużo niższa niż modele i krzywe prognoz rozwoju epidemii.

Nie możemy jednak popadać w samozadowolenie i tracić czujności. Walka z koronawirusem wkracza w decydującą fazę, a najbliższe dni będą kluczowe. Dlatego, aby maksymalnie zwiększyć naszą szansę na jak najszybsze pokonanie epidemii, zdecydowaliśmy się na wprowadzenie czasowego zakazu przemieszczania się po terytorium Polski, oczywiście z niezbędnymi i usprawiedliwionymi wyjątkami.

Robimy to z prostej przyczyny - by ocalić życie jak największej liczby Polaków, zwłaszcza naszych najstarszych obywateli. Spod zakazu wyłączone będą osoby, które wykonują czynności i zadania służbowe, czyli udają się do pracy lub pracują (w tym również rolnicy).
Usprawiedliwione są również wyjścia w celu zaspokojenia podstawowych potrzeb życiowych, czyli zakupy spożywcze i wizyty u lekarza.
Oczywiście nie sposób tu wyliczyć wszystkich przypadków, jednak co do zasady wychodzić na zewnątrz bez ważnej, usprawiedliwionej przyczyny - NIE WOLNO.

Odwołuję się tu do Państwa zdrowego rozsądku i poczucia odpowiedzialności obywatelskiej, a przede wszystkim solidarności społecznej. Pamiętajmy - im mniej bezpośrednich kontaktów międzyludzkich - tym bliższe jest nasze zwycięstwo nad epidemią oraz mniejsze koszty społeczne i ekonomiczne, jakie poniesiemy.

Reasumując - wprowadzony dziś zakaz jest podyktowany troską o seniorów oraz przeznaczony dla tych, którzy wciąż nie rozumieją skali zagrożenia.
Jednak przeważająca większość Polaków jest odpowiedzialna, a ich zachowanie godne pochwały. Akcja #zostańwdomu działa - kontynuujmy ją!

W tych dziwnych czasach potrzebujemy siebie nawzajem jak nigdy dotąd. Hasłem “Solidarności” było dbanie o drugiego człowieka - powinniśmy do tego powrócić. Aż do wspólnego zwycięstwa.

oprac. MP

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu jest jest Grupa Wydawnicza SŁOWO sp. z o.o., ul. Domaniewska 17/19 lok. 133, 02-672 Warszawa.
Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
aaa
aaa 24.03.2020, 14:16
ale galerię otworzą. to jest absurd

Pozostałe