Norweska szansa dla ruin zamku

  • 26.03.2020, 14:39
  • GD
Norweska szansa dla ruin zamku
Czy fundusze norweskie dadzą ruinom zamku w Krupem drugą szansę? Gmina zamierza złożyć w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego wniosek o dofinansowanie inwestycji.

Z powodu koronawirusa termin składania wniosków o dofinansowanie został przedłużony o 14 dni.

- Kosztorys inwestycji opiewa na kilkanaście milionów złotych i dotyczy wyłącznie zamku w Krupem. Oprócz robót budowlanych, projekt przewiduje organizację wydarzeń kulturalnych , które maja na celu ożywić zrewitalizowaną przestrzeń i zaproponować mieszkańcom ciekawe kulturalne wydarzenia - mówi wójt Edyta Gajowiak-Powroźnik.

Pierwszy projekt na zagospodarowanie ruin zamku przewidywał również rewitalizację wieży ariańskiej w Krynicy. Wartość inwestycji była szacowana na ok. 10 mln zł. Gmina musiała odstąpić od podpisanej umowy i zwolnić środki unijne w kwocie 8,5 mln zł z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata 2014-2020.

W ubiegłym roku radni uzależnili realizację inwestycji od pozyskania mecenasa kultury, który pomógłby sfinansować 1,5 mln zł wkładu własnego. Niektórzy radni mieli zastrzeżenia w zakresie potrzeby zagospodarowania ruin zamku i rewitalizacji wieży. Radni przyjęli argumenty, że przy obecnym zadłużeniu oraz konieczności przeprowadzenia ważniejszych zadań z udziałem środków unijnych gminy nie stać na przedsięwzięcia w Krupem i Krynicy.

- Można powiedzieć, że ruiny zamku otrzymały drugą szansę na możliwość pozyskania zewnętrznego dofinansowania. Projekt i wniosek przygotowujemy w znacznej mierze we własnym zakresie. Nanosimy ostatnie poprawki. Trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że konkurencja w naborze będzie bardzo duża. Wnioski mogą składać podmioty z całego kraju. Chcemy jednak spróbować pozyskać ostatnie tak duże dofinansowanie na poziomie 85 proc. na uratowanie unikalnego zabytku - dodaje wójt gminy Krasnystaw.

Wyniki naboru były przewidziane we wrześniu br. Jednakże w związku z wprowadzonym stanem zagrożenia epidemicznego termin publikacji list rankingowych może się opóźnić. 

GD

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu jest jest Grupa Wydawnicza SŁOWO sp. z o.o., ul. Domaniewska 17/19 lok. 133, 02-672 Warszawa.
Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe