Wielka akcja szycia maseczek

  • 25.03.2020, 08:26
  • szer
Wielka akcja szycia maseczek
Przychodnia Rodzina wraz ze Stowarzyszeniem Integracji Rodzin Przystań zainicjowała w Chełmie akcję szycia maseczek na potrzeby różnych instytucji, których pracownicy są najbardziej narażeni na zarażenie się koronawirusem.

Na apel w bardzo krótkim czasie odpowiedziało kilkanaście osób z Chełma i powiatu chełmskiego, między innymi z Kamienia i Żmudzi.

- Zgłosiło się do nas już ponad 20 osób, ale każda z nich ma po kilku, kilkunastu pomocników – mówi Danuta Makaruk. – Kontaktowały się nawet osoby, które z szyciem nie mają wiele wspólnego, ale też chcą pomóc.

W akcję "Szyjemy maseczki dla Chełma" włączył się sklep z tkaninami przy ul. Krzywej w Chełmie. Do grona szyjących dołącza też Szkoła Podstawowa nr 7 w Chełmie 

O materiał, z którego szyte są maseczki, zadbało stowarzyszenie. Dowożony jest do każdego, kto zgłosił chęć pomocy. Szyjący otrzymują również wzór (wykrój) maseczki. Materiały odbierane są z samochodu, w ten sam sposób przekazywane uszyte maseczki.

- U mnie produkcja odbywa się etapami: cięcie materiału następnie utworzenie formy, obszycie brzegów, potem wstawienie gumki i na koniec obszycie pozostałych dwóch brzegów.  Pomaga mi mąż i do zespołu dołączyła bratowa - tak o swojej pracy mówi pani Beata.  

Jedna z pań w bardzo krótkim czasie uszyła 100 sztuk. Pierwszą partię odebrano już w czwartek. Trafia do autoklawów w przychodni przy ul. Wołyńskiej. Bardzo istotne jest, żeby były jałowe.

- Te maseczki, które szyłyśmy poczatkowo, to maseczki jednorazowego użytku – dodaje Makaruk. – Ale szyjemy także maseczki wielorazowego użytku. – Dlatego apelujemy do wszystkich o przekazywanie materiałów, które wytrzymują pranie w temperaturze co najmniej 60 stopni Celsjusza. Mogą to być na przykład prześcieradła. Potrzebne są też gumki: cienkie okrągłe lub płaskie 2-3 milimetrowe do 5 milimetrów. Chętnie przyjmiemy też podkłady medyczne lub agrowłókninę zimową oraz nici.

Organizatorzy akcji utworzyli na Facebooku grupę "Szyjemy maseczki dla Chełma". Kto chciałby pomóc, może kontaktować się też telefonicznie: 512 577 451.

W piątek uszytych było już 692 maseczki jednorazowe i dziesiątki maseczek wielokrotnego użytku. Rozdawane są na bieżąco. W sobotę przekazane zostały na przykład do dwóch chełmskich sklepów. Maseczki trafią też między innymi do Miejskiego Samodzielnego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Chełmie.

szer

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu jest jest Grupa Wydawnicza SŁOWO sp. z o.o., ul. Domaniewska 17/19 lok. 133, 02-672 Warszawa.
Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe