Sprzedajesz? Kupujesz? Skorzystaj z internetu

  • 14.03.2020, 06:27
  • MP
Sprzedajesz? Kupujesz? Skorzystaj z internetu
Od początku roku kierowcy mają 30 dni na zgłoszenie faktu kupna lub sprzedaży samochodu, jeśli nie chcą otrzymać wysokiej kary. Świadomi długich kolejek w wydziałach komunikacji odkładają ten obowiązek do ostatniej chwili, zapominając, że mogą to zrobić bez wychodzenia z domu.

Dopełnienie powyższych formalności to obowiązek sprzedającego i kupującego, ale również darczyńcy i obdarowanego, jeśli auto zostało przekazane. Jeśli nie zdążymy z tym w ciągu 30 dni, czeka nas kara finansowa do 200 do nawet 1000 zł. Wystarczy jednak dostęp do internetu, komplet dokumentów z danymi samochodu (marka i model pojazdu, numer VIN, numer rejestracyjny, dane obu stron transakcji, a także zdjęcie lub skan umowy) oraz profil zaufany, który można założyć za pośrednictwem banku. 

Kiedy mamy to wszystko, wystarczy zalogować się na stronie www.gov.pl, przejść do sekcji "Usługi dla obywatela", a następnie "Kierowcy i pojazdy". Tam natomiast wybieramy zgłoszenie nabycia lub zbycia pojazdy, klikamy "Wyślij zgłoszenie" i uzupełniamy formularz danymi. Ministerstwo Cyfryzacji zapowiada, że pracuje nad tym, aby elektroniczny dokument był jeszcze bardziej uproszczony i zintegrowany z usługą "Mój pojazd", co jeszcze bardziej przyspieszy cały proces. Po uzupełnieniu formularza wystarczy podpisać go za pomocą profilu zaufanego, a następnie zostanie on przekierowany do właściwego wydziału komunikacji. Jeśli tak się stanie, na skrzynce pocztowej na naszym koncie Mój Gov znajdziemy elektroniczne potwierdzenie. 

MP

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu jest jest Grupa Wydawnicza SŁOWO sp. z o.o., ul. Domaniewska 17/19 lok. 133, 02-672 Warszawa.
Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe