Dyspensa od mszy świętych. Duchowni apelują o troskę wobec zdrowia i życia bliźnich

  • 13.03.2020, 09:34 (aktualizacja 13.03.2020, 10:02)
  • oprac. MP
Dyspensa od mszy świętych. Duchowni apelują o troskę wobec zdrowia i życia bliźnich
W związku z epidemią koronawirusa, Rada Stała Episkopatu Polski poinformowała o nowych zasadach uczestnictwa w mszach świętych. Rekomenduje biskupom diecezjalnym- mając na uwadze zagrożenie zdrowia oraz życia - udzielenia dyspensy od obowiązku uczestnictwa w mszy świętej do 29 marca.

Rada wskazała, że dyspensa dotyczy osób w podeszłym wieku, z objawami infekcji, dzieci i młodzieży szkolnej oraz dorosłych, którzy sprawują nad nimi bezpośrednią opiekę, także osób, które czują obawę przed zakażeniem. 

- Skorzystanie z dyspensy oznacza, że nieobecność na Mszy niedzielnej we wskazanym czasie nie jest grzechem. Jednocześnie zachęcamy, aby osoby korzystające z dyspensy trwały na osobistej i rodzinnej modlitwie. Zachęcamy też do duchowej łączności ze wspólnotą Kościoła poprzez transmisje radiowe, telewizyjne lub internetowe - podkreśla Rada Stała KEP w oficjalnym komunikacie.

Rada dodaje, że kapłani i nadzwyczajni szafarze Komunii Świętej przed rozpoczęciem liturgii powinni dokładnie umyć ręce i kierować się zasadami higieny. KEP zachęca do przyjmowania komunii na rękę. Znak pokoju należy przekazywać przez skinienie głowy, bez podawania rąk. Cześć krzyżowi należy oddawać przez przyklęknięcie lub głęboki skłon, bez kontaktu bezpośredniego. Wierni powinni także powstrzymać się od oddawania czci relikwiom poprzez pocałunek lub dotknięcie. W komunikacie jest także zalecenie nakładania folii ochronnych na kratki konfesjonałów oraz rezygnacji z napełniania kropielnic kościelnych wodą święconą. 

Do 29 marca zostały również zawieszone liturgie bierzmowania oraz pielgrzymki. Kwestię odprawiania rekolekcji dla dorosłych oraz organizowanie spotkań dla młodzieży Rada "pozostawia się roztropnemu rozeznaniu księży proboszczów".

 

- Kościół od dwóch tysiącleci służy osobom chorym i potrzebującym, nawet w czasie epidemii, nie rezygnując ze sprawowania sakramentów świętych i głoszenia Ewangelii" – podkreślili biskupi. Poprosili też o solidarność z osobami starszymi i potrzebującymi, np. poprzez pomoc w zakupach. Napisali też, że "tak jak szpitale leczą choroby ciała, tak kościoły służą m.in. leczeniu chorób ducha, dlatego jest niewyobrażalne, abyśmy nie modlili się w naszych kościołach". "W związku z tym zachęcamy wszystkich wiernych, aby poza liturgią nawiedzali kościoły na gorliwą modlitwę osobistą. Polecamy duszpasterzom: aby kościoły pozostawały otwarte w ciągu dnia, aby kapłani troszczyli się o dodatkowe okazje do spowiedzi i adoracji Najświętszego Sakramentu, aby – przy zachowaniu należytych zasad higieny – kapłani i nadzwyczajni szafarze odwiedzali chorych i starszych parafian z posługą sakramentalną" - zaleca Rada Stała Episkopatu. - Prosimy wszystkich ludzi wierzących o modlitwę w intencji ochrony przez chorobami, a także o pokój serc i łaskę głębokiego nawrócenia dla każdego z nas. Dobremu Bogu polecajmy wszystkich zmarłych na skutek koronawirusa. Módlmy się o zdrowie dla chorych, tych którzy się nimi opiekują, lekarzy i personelu medycznego oraz wszystkich służb sanitarnych. Módlmy się o wygaśnięcie epidemii. Zgodnie z Tradycją Kościoła zachęcamy do śpiewania w naszych kościołach suplikacji Święty Boże, Święty Mocny... - czytamy w komunikacie.

oprac. MP

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu jest jest Grupa Wydawnicza SŁOWO sp. z o.o., ul. Domaniewska 17/19 lok. 133, 02-672 Warszawa.
Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Gucio
Gucio 13.03.2020, 14:46
-,,Kościół od dwóch tysiącleci służy osobom chorym i potrzebującym, nawet w czasie epidemii, nie rezygnując ze sprawowania sakramentów świętych i głoszenia Ewangelii" – podkreślili biskupi."
Czyli ksiądz przyjdzie i udzieli ostatniego namaszczenia osobie zarażonej i umierającej? Już to widzę.

Pozostałe