Prezydent ma pomysł na chełmski sport

  • 15.02.2020, 08:15
  • AN
Prezydent ma pomysł na chełmski sport
Utworzenie w mieście spółki sportowej, która obejmie wszystkie sekcje - to propozycja prezydenta Chełma, jaką podzielił się z mieszkańcami w internecie. Tematem prawdopodobnie zajmie się m.in. rada sportu.

- W takim przypadku miasto wzięłoby odpowiedzialność za chełmski sport. Oczywiście to temat do dyskusji, bo jest wiele za i przeciw - tłumaczy gospodarz naszego miasta.

Skąd pomysł na takie rozwiązanie? W przestrzeni publicznej wciąż trwa gorąca dyskusja na temat dofinansowania chełmskiego sportu. Chodzi też m.in. o wsparcie dla ChKS Chełmianka. Prezydent dementuje w internecie, jakoby miasto odcięło dofinansowanie na Chełmiankę, nie chciało wspierać klubu czy też nie dotrzymało słowa i nie pomogło biało-zielonym itd.

- W momencie objęcia przeze mnie Urzędu Prezydenta Chełmianka była finansowana z miejskich spółek i dotacji UM. Otrzymałem przygotowany budżet przez poprzednie władze, który zakładał mniejszą niż dotychczas dotację na sport. (...) Przyjąłem taki budżet. W ramach konkursu Chełmianka otrzymała najwyższą kwotę spośród wszystkich klubów, mimo że komisja chciała przyznać zdecydowanie mniejszą - wyjaśnia Jakub Banaszek. - Jednocześnie Chełmiankę sponsorowały miejskie spółki, które będąc na skraju wypłacalności, finansowały z kredytu klub. Zastrzeżenia miał między innymi NIK. Prezesi powołani już przeze mnie poinformowali mnie, że w takiej sytuacji nie mogą finansować klubu. Nie chcieli narażać spółek na kolejne zarzuty, niegospodarność i dalsze finansowanie pomimo braku takiej możliwości.

Klub, jak przekonuje prezydent, otrzymał z miasta dodatkowo 150 tysięcy złotych oraz pieniądze z tzw. "środków alkoholowych".

- Łącznie z samego UM do kasy klubu wpłynęło ponad 450 tysięcy złotych. Do tego jedna ze spółek wsparła na początku roku klub w wysokości kilkudziesięciu tysięcy złotych. To łącznie prawie 500 tys. zł - wylicza Banaszek. - Ponadto obiecałem pomoc i klub otrzymał: 100 tys. zł od Bogdanki, 150 tys. zł z Urzędu Marszałkowskiego i 20 tys. zł z Fundacji ARP. Łącznie 270 tys. zł.

Prezydent zapewnia, że chce wspierać chełmski sport, ale nie odpowiada za decyzje kadrowe i kierunkowe poszczególnych klubów.

- Nie będę również dogadywał się wcześniej i ustalał ewentualny poziom dotacji. A odnoszę wrażenie, że taka była "nadzieja". Co proponuję? Poważne zastanowienie się nad utworzeniem w Chełmie spółki sportowej, która obejmie wszystkie sekcje - wyjaśnia gospodarz miasta.

W budżecie na 2020 rok na sport zaplanowano milion złotych. To o ok. 40 proc. więcej niż w roku poprzednim. Chełmskie kluby już niedługo będą miały możliwość aplikowania o dotacje. Jednym z warunków jest rozliczenia sprawozdania z roku ubiegłego.

AN

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (4)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu jest jest Grupa Wydawnicza SŁOWO sp. z o.o., ul. Domaniewska 17/19 lok. 133, 02-672 Warszawa.
Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
toja47
toja47 22.02.2020, 09:11
banaszko wyremontowal już rejowiecką, rampę brzeską, kolejową, zbudował obwodnicę, teraz zabiera się za sport... ??? Gieniusz..! ???
Monika
Monika 15.02.2020, 19:47
Szkoda, ze brak pieniędzy na dokończenie basenu przy S.P. nr
8 i remonty boisk przy kilku szkołach....
mg
mg 15.02.2020, 17:54
Kolejna spółka to zbytecznie wydane pieniądze na nowych prezesów, zarząd i resztę!!..., niekoniecznie mieszkańców Chełma!!..., zamiast trafić bezpośrednio na sport!!!... Nie stać nas na wyższe ligi to grajmy w niższych...,a tym samym dajmy szanse większej liczbie zawodników w różnych dyscyplinach sportu!!... Bo jak mają mali piłkarze płacić 200 zł, aby pojechać na turniej!!!..., czy składać się na organizację zawodów i posiłki jako gospodarz!!!!..., to coś tu jest nie tak????....
shełma
shełma 22.02.2020, 09:10
nowa kolejna spolka miejska to m.in. miejsca pracy dla swoich klakierów i kolesi.

Pozostałe