Ostatnia szansa dla MPEC

  • 13.02.2020, 11:47 (aktualizacja 14.02.2020, 08:01)
  • AN
Ostatnia szansa dla MPEC
W ostatniej chwili pod obrady rady miasta trafiła uchwała w sprawie wyrażenia zgody na zbycie udziałów Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej i określenie trybu ich sprzedaży. Dokument precyzuje ważne kwestie związane z transakcją, ale i przygotowaniami do niej oraz "poprawia" wcześniej podjętą przez radę uchwałę.

- Podjęliśmy współpracę z kancelarią prawną i przygotowujemy się do tego, aby ta procedura sprzedaży wkrótce ruszyła. W trakcie przeglądania dokumentów przez prawników okazało się, że są kwestie, które musimy poprawić - argumentował nowy projekt uchwały Artur Jędruszczuk, prezes MPEC.

Sytuacja miejskiej spółki ciepłowniczej do najłatwiejszych nie należy, dlatego najlepszym rozwiązaniem jest sprzedaż udziałów. Pomysł pojawił się przed rokiem i nadal jest rozpatrywany. Dzięki uchwale podjętej przez radę w ubiegły piątek, procedury wyłonienia kupca spółki będą bardziej przejrzyste i konkurencyjne, a wprowadzone zapisy wzmocnią ochronę interesów miasta. Jest to już drugi dokument w tej samej sprawie, tym razem  przygotowany w oparciu o silne wsparcie kancelarii prawnej. Od września 2019, kiedy podejmowana była pierwsza uchwała, zmieniły się realia w spółce. Chodzi m.in. o pozyskaną dotację.

Uchwalona procedura wprowadza m.in. obowiązek ogłoszenia zaproszenia do złożenia ofert na stronach Biuletynu Informacji Publicznej Urzędu Miasta Chełm i spółki MPEC.

- Rozwiązanie to powinno zwiększyć szansę na pozyskanie większej liczby ofert. We wcześniejszej uchwale zapis dotyczył tylko wysyłania przez zespół negocjacyjny ofert, bez ich upublicznienia, co znacznie ograniczało możliwości dotarcia do potencjalnych zainteresowanych - wyjaśnia prezes spółki Artur Jędruszczuk. - Dzięki tej zmianie oferta może zainteresować także przedsiębiorstwa energetyczne.

Kolejna zmiana dotyczy kwoty wadium. Została ona ustalona na milion złotych. Jak twierdzą urzędnicy, wyższa kwota oczekiwanego wadium w większym stopniu zabezpieczy interes miasta w skutecznym zawarciu umowy ze zwycięskim oferentem. Skrócono też maksymalny czas negocjacji z 45 dni do 30.

Ponadto w przygotowywanej dokumentacji spółka będzie mogła teraz uwzględnić dofinansowanie na budowę nowego układu wysokosprawnej kogeneracji, co będzie miało istotne znaczenie dla wyceny MPEC.

- Oznacza to, że wskazana obecnie wycena spółki zostanie zaktualizowana po przedstawieniu ofert wstępnych. Chodzi o to, aby zespół negocjacyjny, który będzie pracował nad tymi ofertami, miał już wycenę uwzględniającą dotacje - tłumaczy Jędruszczuk. Ostatnia istotna zmiana zapisana w uchwale mówi o doprecyzowaniu, które nieruchomości należące do spółki, a niesłużące prowadzeniu przez nią podstawowej działalności, wyłączone zostaną z transakcji i przekazane na rzecz miasta.

AN

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu jest jest Grupa Wydawnicza SŁOWO sp. z o.o., ul. Domaniewska 17/19 lok. 133, 02-672 Warszawa.
Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe