PKP chce odszkodowania od gminy

  • 08.02.2020, 06:42
  • TWA
PKP chce odszkodowania od gminy Po takim bruku wzdłuż torów kolejowych w Woli Uhruskiej muszą jechać podróżni. Gmina chce zamienić tę kamienistą nawierzchnię na asfalt, a kolej domaga się za to odszkodowania
Gmina przejęła od PKP drogę wzdłuż torów w Woli Uhruskiej i chce ją wyremontować na własną rękę, żeby poprawić mieszkańcom i turystom komfort podróżowania. Władze kolei, zamiast pochwalić, domagają się gigantycznego odszkodowania od samorządu.

"Rampa" łączy Wolę Uhruską z Potokami. Jest to droga z kostki brukowej. Fatalnie się po niej jedzie. Mieszkańcy od lat prosili wójta, aby podjął się przebudowy tego blisko kilometrowego odcinka. Nie było to proste. Najpierw samorząd musiał przejąć grunt pod drogą od PKP. Była to długotrwała, czasochłonna i kosztowna procedura, ale się udało.

- Przejęty odcinek ma 1,17 ha powierzchni – tłumaczył wójt Jan Łukasik.

W ubiegłym roku urzędnicy wystąpili do rządowego Programu Funduszu Dróg Samorządowych z wnioskiem o dofinansowanie przebudowy drogi. Pozyskali 1 mln 25 tys. zł. Zakres prac przewiduje usunięcie bruku na odcinku o długości 892 m, wykonanie nowej podbudowy oraz położenie nakładki asfaltowej. Całkowity koszt inwestycji wyliczono na 2 mln 51 tys. zł, czyli brakujący 1 mln 25 tys. zł gmina musi dołożyć z własnego budżetu. Wybrano już nawet wykonawcę inwestycji, ale pojawiły się kolejne problemy. Między innymi za usunięcie bruku i poniesione niegdyś nakłady na budowę drogi PKP zażądało od gminy 650 tys. zł odszkodowania. Samorząd odwołał się od decyzji kolei, ale nie wiadomo, jak sprawa się zakończy.

- Szukamy dokumentów, które wskażą, kto w latach 70. budował tę drogę. PKP utrzymują, że to one ją budowały, ale nie mamy pewności. Jeżeli macie jakieś dokumenty, które mogą wyjaśnić tę kwestię, to prosimy o ich udostępnienie. Pewne jest, że ten bruk ma już około 45 lat i w znacznym stopniu jest zniszczony – mówił podczas zebrania wiejskiego w Mszannie sekretarz gminy Mariusz Jachimczuk.

TWA

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu jest jest Grupa Wydawnicza SŁOWO sp. z o.o., ul. Domaniewska 17/19 lok. 133, 02-672 Warszawa.
Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
All
All 08.02.2020, 16:31
Budowa drogi na pewno jest potrzebna i chyba każdy się z tym zgodzi. Nie jest wykonana z kostki brukowej tylko z kamienia ,,kocie łby" i kostki granitowej. PKP trochę przesadza, olbrzymi teren przez środek miejscowości zaniedbany i nic z tym nie można zrobić. Niech zabierają ten granit z rozbiórki jako część rozliczenia

Pozostałe