UMCS pomoże w rozwoju gminy

  • 07.02.2020, 09:43
  • szer
UMCS pomoże w rozwoju gminy
Gmina rozpoczęła współpracę z Uniwersytetem Marii Curie-Skłodowskiej. Samorządowcy, ale także mieszkańcy gminy, będą mogli korzystać z wiedzy i doświadczenia wykładowców oraz studentów tej lubelskiej uczelni.

27 stycznia naukowcy z UMCS byli gośćmi gminnych radnych. Przedstawili zebranym, jaki może być zakres tej współpracy. W zasadzie dotyczyć ona może każdej dziedziny życia. m.in. opracowania i konsultowania dokumentów strategiczno-planistycznych, w tym: planów zagospodarowania przestrzennego, strategii, analiz finansowych JST, programowania rozwoju lokalnego, partnerstwa, dialogu obywatelskiego. Ponadto jednostki samorządu terytorialnego mogą liczyć na pomoc w działaniach z zakresu ochrony i monitoringu środowiska oraz oceny oddziaływania przedsięwzięć na środowisko. Uczelnia posiada także bogate zaplecze do opracowania materiałów promocyjno-reklamowych oraz realizacji projektów promocyjnych i kulturalnych dla gmin. Naukowcy UMCS oferują współpracę w tworzeniu i przetwarzaniu baz danych przestrzennych, wprowadzaniu innowacyjnych rozwiązań z zakresu np. e-administracji, a ponadto prowadzenie badań statystycznych, socjologicznych, rynkowych i marketingowych z zakresu turystyki, gospodarki i kultury oraz tłumaczenia i konsultacje językowe.

Jak powiedziała Jolanta Rodzoś, dziekan Wydziału Nauk o Ziemi i Gospodarki Przestrzennej UMCS, uczelnia już współpracuje z wieloma jednostkami samorządu terytorialnego, łącząc wiedzę teoretyczną z praktyką. W realizację prac aktywnie włączą się studenci ze Studenckiego Koła Naukowego Planistów "Smart City".

Interesującą prezentację zatytułowaną "Prognoza hydrologiczno-hydrograficzna zmian stosunków wodnych w zlewni cieku Mokry Rów w wyniku zakończenia zrzutu wód z cementowni Rejowiec" przedstawił Stanisław Chmiel z Katedry Hydrologii i Klimatologii Instytutu Nauk o Ziemi i Środowisku. Gotowej recepty na rozwiązanie tego problemu nie podał, wymaga to bowiem pogłębionych badań naukowych.

- Ten temat jest nam szczególnie bliski – mówi Zdzisław Krupa, wójt gminy Rejowiec Fabryczny. – Musimy zastanowić się, co zrobić, by nie doszło do zakłócenia warunków wodnych. A naukowcy mogą nam w tym pomóc. Wstępną umowę już mamy.

Przedstawione radnym prezentacje miały zachęcić ich do opracowania listy tematów, którymi ewentualnie mogliby się zająć naukowcy i studenci. Radny Piotr Prokopiuk pytał np. o przygotowanie wizualizacji wsi Krzywowola sprzed 1939 roku. Takie prace wykonują studenci i jeżeli tylko znajdą się dokumenty dotyczące tego okresu i chętny, który podejmie się tego zadania, problemu nie ma.

Dodatkową zachętą do skorzystania z ofert UMCS jest to, że wiele tematów realizowanych jest bez żadnych opłat.

szer

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu jest jest Grupa Wydawnicza SŁOWO sp. z o.o., ul. Domaniewska 17/19 lok. 133, 02-672 Warszawa.
Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe