Szkoła filialna do likwidacji

  • 06.02.2020, 09:14
  • TS
Szkoła filialna do likwidacji
W nowym roku szkolnym w gminie Wierzbica może zabraknąć szkoły filialnej w Wólce Tarnowskiej. Na ostatniej sesji radni podjęli uchwałę intencyjną o jej likwidacji.

- Zamiar likwidacji filialnej szkoły w Wólce Tarnowskiej podyktowany jest kilkoma czynnikami. Przede wszystkim w placówce jest za mało uczniów. Obecnie 15, licząc z dziećmi z oddziału przedszkolnego. W ubiegłym roku uczęszczało do niej 18 dzieci. Analiza demograficzna nie wskazuje tendencji wzrostowej. Ponadto część rodziców z obwodu szkoły filialnej, zarówno w tym roku szkolnym, jak i w latach poprzednich, zapisywała dzieci do oddziałów przedszkolnych oraz do klasy pierwszej w szkole w Wierzbicy – tłumaczy Zdzisława Bożena Deniszczuk, wójt gminy Wierzbica.

Nie bez znaczenia jest również wysoki koszt utrzymania placówki. Każdego roku gmina musi dokładać do niej sporo pieniędzy.

- Z naszych wyliczeń wynika, że w roku szkolnym 2017/2018 miesięczne utrzymanie jednego ucznia w szkole w Wólce Tarnowskiej wynosiło 1 621 zł. Dla porównania, w szkole w Święcicy była to kwota 1 268 zł, zaś w szkole w Wierzbicy 967 zł. Rok później koszty były jeszcze większe. Kwoty wynosiły odpowiednio 1 784 zł (w Wólce Tarnowskiej), 1 407 zł (w Święcicy) oraz 1 004 zł (w Wierzbicy) – wylicza Deniszczuk. - Ale argumentów jest jeszcze więcej. Jak w Wólce Tarnowskiej zorganizować zajęcia z wychowania fizycznego, skoro w jednej klasie jest tylko dwoje uczniów? - zastanawia się pani wójt.

Po likwidacji szkoły filialnej uczące się tam dzieci zostaną przeniesione do Szkoły Podstawowej w Wierzbicy. Zdaniem wójt Deniszczuk będą tam miały dużo lepsze warunki do nauki i rozwoju.

- Nam chodzi o dobro dzieci – zapewnia. - W szkole w Wierzbicy znajduje się wystarczająca ilość pomieszczeń do prowadzenia wszystkich zajęć objętych programem nauczania oraz zajęć dodatkowych dla dzieci chętnych (świetlica, koła zainteresowań, zajęcia pozalekcyjne). Placówka posiada halę sportową, pracownie komputerowe z dostępem do internetu, odpowiednio wyposażoną bibliotekę szkolną, świetlicę oraz stołówkę. Likwidacja szkoły filialnej w Wólce Tarnowskiej wyeliminuje nauczanie w klasach łączonych, co w sposób zdecydowany poprawi warunki nauki. Dzieci przyzwyczają się do dużej szkoły, co zaowocuje również mniejszym stresem, kiedy pójdą do szkół średnich. Warto też zaznaczyć, że przeniesienie uczniów z Wólki Tarnowskiej do Wierzbicy nie spowoduje utworzenie dodatkowych klas – dodaje Deniszczuk.

Wójt już wcześniej spotkała się z rodzicami uczniów ze szkoły filialnej i poinformowała ich o zamiarze likwidacji.

- Nie było żadnych sprzeciwów. Rodzice rozumieją sytuację. Nauczyciele dostali  propozycję przejścia do szkoły w Wierzbicy. Żaden z nich nie zostanie bez pracy. Sami zdecydują, czy podejmą się pracy w innej placówce, czy pójdą na świadczenia kompensacyjne – mówi wójt Deniszczuk.

Ostatecznie Rada Gminy Wierzbica jednogłośnie (czternastoma głosami "za", jedna radna była nieobecna) podjęła uchwałę, która otwiera drogę do likwidacji szkoły filialnej w Wólce Tarnowskiej. W najbliższym czasie swoją opinię wydadzą: rada rodziców, rada pedagogiczna oraz lubelska kurator oświaty. Przypomnijmy, że w ubiegłym roku radni również przegłosowali likwidację tej placówki, ale zgody na to nie wydała kurator oświaty.

Choć szkoła w Wólce Tarnowskiej funkcjonuje na razie bez zmian, gmina ma już pomysł na zagospodarowanie budynku.

- Będzie on służył mieszkańcom do różnych spotkań. Do tego celu udostępnimy pomieszczenia znajdujące się na parterze. W przyszłości być może udałoby się zrobić w tym budynku mieszkania socjalne, bo takich w gminie nie posiadamy – zdradza wójt Deniszczuk.

TS

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu jest jest Grupa Wydawnicza SŁOWO sp. z o.o., ul. Domaniewska 17/19 lok. 133, 02-672 Warszawa.
Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe