Unia Europejska zabrania wwozu większości owoców i roślin

  • 15.12.2019, 12:02
  • Żródło: TVN 24 BiS
Unia Europejska zabrania wwozu większości owoców i roślin
Osoby, które wracają z zagranicznych podróży z kraju spoza Unii Europejskiej mogą się bardzo zdziwić podczas kontroli granicznej. 14 grudnia weszły w życie nowe przepisy Parlamentu Europejskiego, które zakazują przywozić ze sobą warzyw, nasion, kwiatów i niemal wszystkich rodzajów owoców.

Główny Inspektorat Ochrony Roślin i Nasiennictwa zaznacza, że zmiana przepisów podyktowana jest bezpieczeństwem. W roślinach spoza Wspólnoty mogą znajdować się bakterie i wirusy, na które nie są odporne warzywa, owoce czy nasiona występujące w Europie. Jak tłumaczą badacze, choroby przez nie powodowane mogą przyczynić się do strat w plonach, a nawet całkowitego zniszczenia polskich upraw. Nowelizacja prawa obejmuje zarówno osoby prywatne, jak i plantatorów oraz hodowców, którzy będą podlegali urzędowej rejestracji, a także ocenie zdrowotności tego, co uprawiają.

Zakazem wwozu do krajów Unii Europejskiej są objęte niemal wszystkie rośliny, które nie będą miały świadectwa fitosanitarnego wydanego przez urzędową służbę ochrony roślin państwa, z którego pochodzą. Restrykcjami nie jest objętych tylko pięć owoców: ananasy, banany, daktyle, duriany i kokosy. Oprócz jadalnych roślin, na teren wspólny nie wolno także wwieźć nasion i sadzonek drzew. Tego typu zakazy są już stosowane w wielu innych krajach, m.in. Brazylii i Japonii, i są bardzo dokładnie przestrzegane. 
 

Źródło: TVN 24 BiS

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu jest jest Grupa Wydawnicza SŁOWO sp. z o.o., ul. Domaniewska 17/19 lok. 133, 02-672 Warszawa.
Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe