Dużo zachodu dla mniejszego smrodu

  • 27.11.2019, 07:40
  • GD
Dużo zachodu dla mniejszego smrodu
W ciągu dwóch najbliższych lat miejska oczyszczalnia ścieków zostanie kompleksowo zmodernizowana. Dzięki temu ma być mniej nieprzyjemnych zapachów, a suszenie odpadów z wykorzystaniem energii słonecznej będzie bardziej wydajne i energooszczędne.

Umowa na realizację zadania pod nazwą "Modernizacja gospodarki osadowej na oczyszczalni ścieków w Krasnymstawie - etap I" została podpisana 19 listopada w Urzędzie Miasta Krasnystaw. W spotkaniu udział wzięli: burmistrz Robert Kościuk, prezes Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej w Krasnymstawie Andrzej Kmicic oraz przedstawiciele firmy Inżynieria Rzeszów S.A., która będzie wykonawcą inwestycji.

Modernizacja miejskiej oczyszczalni ścieków pochłonie około 19,6 mln zł. Koniec robót zaplanowano na 1 września 2021 roku. Inwestycja będzie realizowana w ramach projektu "Rozbudowa kanalizacji sanitarnej wraz z modernizacją oczyszczalni ścieków w Krasnymstawie". Jego wartość wynosi przeszło 39 mln zł, z czego ponad połowa to dofinansowanie ze środków unijnych.

Kanalizacja sanitarna o łącznej długości 36,5 km wraz z 14 przepompowniami strefowymi oraz 47 przepompowniami przydomowymi w rejonie ul. Stokowej, Witosa, Kościuszki i Polewanej wraz z ich wieloma bocznymi ulicami została zrealizowana w ramach tego projektu w latach 2017-2019. Możliwość przyłączenia do nowej instalacji uzyskało około 4 tys. mieszkańców Krasnegostawu. Teraz przyszedł czas na piąty i ostatni etap projektu, czyli modernizację oczyszczalni ścieków.

Harmonogram modernizacji oczyszczalni został przesunięty w czasie, bo najniższa oferta w pierwszym przetargu była o 10 mln zł wyższa niż miasto i PGK Krasnystaw chciały przeznaczyć na to zadanie. Dlatego w porozumieniu i za zgodą Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej konieczna była zmiana dokumentacji i wybranej wcześniej technologii termicznego suszenia odpadów.

- Zakres inwestycji obejmuje szereg działań innowacyjnych, takich jak: budowa suszarni osadów, wykorzystującej energię słoneczną jako źródło ciepła, oraz wymiana urządzeń do odwadniania osadów na bardziej wydajne i energooszczędne. Dzięki modernizacji oczyszczalni nastąpi też poprawa stabilizacji osadów pościekowych w celu ograniczenia ich stanu, składu oraz uciążliwości zapachowych - mówi Andrzej Kmicic, prezes PGK Krasnystaw.

Planowana jest także hermetyzacja obiektów technologicznych oczyszczalni ścieków wraz z montażem urządzeń do filtracji i dezodoryzacji. Nastąpi również wymiana urządzeń reaktora biologicznego na nowsze, sprawniejsze i bardziej energooszczędne. Ponadto oświetlenie zewnętrzne oczyszczalni zostanie wymienione na energooszczędne oprawy oświetleniowe LED.

Warto dodać, że wysuszony osad będzie można wykorzystać jako nawóz w rolnictwie lub w procesie spalania ze względu na jego wartości opałowe zbliżone do węgla brunatnego.

GD

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu jest jest Grupa Wydawnicza SŁOWO sp. z o.o., ul. Domaniewska 17/19 lok. 133, 02-672 Warszawa.
Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe