Krasnystaw: Wyjeżdżać czy rodzić u siebie?

  • 17.11.2019, 13:54 (aktualizacja 17.11.2019, 14:20)
  • GD
Krasnystaw: Wyjeżdżać czy rodzić u siebie?
W ubiegłym roku kobiety mieszkające w powiecie krasnostawskim urodziły 511 dzieci. W szpitalu w Krasnymstawie miało miejsce 365 porodów. Jeden z radnych powiatowych dociekał na sesji, dlaczego kobiety nie chcą korzystać z usług "swojego" szpitala.

Szef oddziału dr Leszek Janeczek wyjaśnia, że w krasnostawskim szpitalu nie mogą odbywać się porody przedwczesne (do 36 tygodnia ciąży), które stanowią około 7 proc. wszystkich urodzeń. Od kilku lat ciąże bliźniacze oraz ciąże donoszone z ciężką patologią powinny odbywać się w szpitalach ze specjalistycznymi oddziałami neonatologicznymi.

Podkreśla także, że wpływ na miejsce porodu ma niekorzystna struktura zatrudnienia lekarzy zajmujących się ciężarnymi w poradni dla kobiet. Jeszcze kilka lat temu w poradni specjalistycznej ginekologicznej pracowało ośmiu miejscowych lekarzy, w tym siedmiu zatrudnionych w oddziale ginekologiczno-położniczym. Obecnie tylko dwóch pochodzi z naszego terenu, a trzech dojeżdża do pracy spoza Krasnegostawu. Janeczek mówi, że niektóre z tych osób celowo wysyłają kobiety ciężarne do porodu w Lublinie lub Świdniku. Pacjentki korzystają również z gabinetów prywatnych w innych miastach. Lekarze kierują rodzące do szpitali, w których sami pracują. Podaje przykład, że z gminy Fajsławice w krasnostawskim szpitalu rodzi zaledwie 10 proc. kobiet.

- Jeden z lekarzy praktykujących w Krasnymstawie od ponad 20 lat stosuje celowo kłamliwą propagandę, oczerniającą przez wiele lat nasz oddział. Często bardzo sugestywnie proponuje inne miejsce porodu. Gdy jednak u jego pacjentek wystąpi nagłe zagrożenie dla dziecka lub ciężarnej, kieruje je do nas, czym sam sobie zaprzecza - mówi Janeczek.

Szef oddziału podkreśla, że oddział położniczy jest słabo zaprezentowany na stronie internetowej szpitala. A ma się czym pochwalić.

- Oddział posiada najniższy wskaźnik cięć cesarskich (obecnie 22 proc.) w województwie lubelskim i jeden z najniższych w kraju. Wykonujemy je wówczas, gdy wynikają one ze wskazań medycznych. Tymczasem średnia w Polsce wynosi ponad 50 proc., co plasuje nas na pierwszym miejscu w Europie, co polskiemu położnictwu splendoru nie przynosi - uważa Leszek Janeczek.

Kolejnym plusem jest szycie nacięć krocza bez użycia węzłów. Na oddziale stosowana jest unikatowa w skali kraju operacja umocowania wypadającego narządu rodnego sposobem laparoskopowym i bez konieczności stosowania materiałów syntetycznych. Wprowadzona została również modyfikacja znanego na całym świecie sposobu hamowania krwawiącej macicy po porodzie polegająca na bezoperacyjnym sposobie uwalniania szwu w dowolnym momencie.

GD

Jakiej muzyki chciałbyś/chciałabyś posłuchać podczas miejskiego Sylwestra?

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (14)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu jest jest Grupa Wydawnicza SŁOWO sp. z o.o., ul. Domaniewska 17/19 lok. 133, 02-672 Warszawa.
Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Asia Kasia
Asia Kasia 24.11.2019, 06:25
Miałam dwa razy CC ze wskazań teksty poloznych przy przyjęciu żenada aby mnie skrytykować że nie będę naturalnie rodzic. Doprowadzily mnie do stresu i poczucia winy. CC przez ordynatora wykonane wzorowo mam duże cięcie ale dlatego że jestem z tych co mają więcej ciała. Opieka po porodzie bez zastrzeżeń na sali byłam nawet kilka dni sama nie było tłumów w tamtym czasie. Położne już pozniej bardzo pomocne jedna z tamtych trochę milsza bo ..już nie będę pisać każdy się domyśli. Drugi raz też wybrałam Krasnystaw pomimo że jeździłam do Lublina prowadzić ciaze z uwagi na fakt że bliżej dla męża który w domu miał pod opieką 2.5 latke. Z pierwsza ciąża był od początku problem też prowadzona w Lublinie ale na koniec zostałam przez dr z Lublina uświadomiona że na kogo trafię ten będzie że ona nie jest do mojej dyspozycji a dwa lata prywatnie leczenie i prowadzenie ciąży. Więc ja akurat polecam Krasnystaw. Ordynator ma czasami głupie kawały w rękawie ale generalnie człowiek doświadczony, przyjemny w rozmowie z dużą wiedzą na inne tematy również. Dziękuję Panie doktorze.
crprob
crprob 20.11.2019, 17:43
Proszę nie nazywac ich lekarzami bo obrażacie tych prawdziwych😉 Może i są pojedyncze wyjątki na plus w tym szpitalu, napewno nie jest nim pan ordynator. Mijać szerokim łukiem jak się da.
Pozdr!
Mamcia
Mamcia 18.11.2019, 19:40
Po przeczytaniu komentarzy stwierdzam że większość tu komentujących wypowiada się o sytuacji z przed kilku lat. A jest ktoś kto ma doświadczenie z bliższego okresu??? Ja rodziłam pierwsze dziecko w Lublinie tam to dopiero jest na co narzekać. Jak przychodzi cała gromada studentów żeby oglądać krocze po porodzie.. jak są przepełnione sale.. i wiele innych rzeczy. Według mnie jeśli ma być dobrze to wszędzie będzie a jak coś jest nie tak to w każdym szpitalu może pójść coś nie tak. Nasz szpital z tego co mi wiadomo nie zajmuje przedwczesnymi porodami bo nie są do tego przygotowani. A teraz większość to porody przedwczesne.
Xyz
Xyz 18.11.2019, 14:54
Ja polecam oddział jak i samych lekarzy,gdyby nie oni nie było by mnie i mojej córki na tym świecie. Po cesarskim cięciu córkę odesłano do Lublina bo miała problem z płuckami. Sam lekarz pofatygowal się do Lublina aby sprawdzić jej stan zdrowia. Opieka na wysokim poziomie.
Ja
Ja 18.11.2019, 20:34
Dzisiaj to może i tak jest że lekarz za każde nowe życie oddałby własne i za każdym pacjentem jeździ po Polsce. Anioł nie człowiek. Ja mówię o tym co Nas tam spotkało 10 lat temu. Przypadek nas tam tylko skierował.
Tina
Tina 18.11.2019, 13:04
Ja rodziłam osiem lat temu i bardzo nie miło wspminam poród.Ten szpital to katastrofa!!! Moje dziecko i ja żyjemy ale to dzięki innemu lekarzowi (nie pracował w tym szpitalu choć mieszka w tym mieście) i panu adwokatowi.Drugie dziecko rodziłam w innym województwie.Jak pokazałam dokumenty pierwszego porodu lekarze za głowę się łapali mówiąc "jak można doprowadzić do takiego stanu."Do dzisiaj mamy skutki tego dramatu.Nie dziękuje temu szpitalowi za nic bo w niczym nie pomogli wręcz zaszkodzili.Nie wspomnę jak pielęgniarce o mało moje dziecko nie wypadło z rąk tak je niosła.Do dzisiaj mam ten obraz przed oczami.Nikt się niczym nie interesował.
Ja
Ja 18.11.2019, 09:13
Żonę 10 lat temu w Krasnymstawie zszywał 20minut bez znieczulenia i kazał na zegarek patrzeć
Ja
Ja 18.11.2019, 08:50
Cały szpital krasnostawski to jedna wielka masakra. Oddzial ginekologiczny to porażka, podstawowym błędem jest brak podejścia do rodzącej i wiedzy lekarzy. Kobieta w ciąży zagrożonej przedwczesnej podstawowy lek to nospa na skurcze parte ,👏. Dramat. Porody 12 godzin norma🤑 Cięcie cesarskie za trzecim razem się udało🙊. Teraz ładny uśmiech na brzuchu mniej więcej taki ,🙂. Ogólnie polecam omijać szerokim łukiem. Ale niestety Krasnystaw miasto wymierające bez perspektyw jesteśmy skazani na Polskę C.
Marta
Marta 18.11.2019, 08:50
Ja rodzilam w krasnym dwa razy w tym byl poród bliźniaczy (naszczesie bez cc) i naprawde nie moge juwiezyc ze te wsaze porody byly straszne jak z horroru .Personel jak i lekarze napewno nie wszyscy bo tych ,,nowych'' nie znam naprawde super .
Ja
Ja 18.11.2019, 08:02
10 lat temu żona tam rodziła. Spotkaliśmy się z chamstwem i znieczulicą a na dodatek zarazili nam dziecko skur..syny gronkowcem złocistym. W tym mieście prokuratura, sąd
i sanepid to jedna klika.
Ciotka
Ciotka 18.11.2019, 15:37
Mój siostrzeniec też złapał tam gronkowca! Poza tym wylądował w klinice w Lublinie.... nie polecam tego szpitala.
Aga
Aga 18.11.2019, 05:52
Ja rodzilam w krasnymstawie 15 lat temu . Położna super bardzo mi pomogła, urodziłam szybko. Jednak źle wspominam lekarke która miała dyżur na oddziale, była zła że obudzono ja w nocy aby mnie zszyla po nacieciu, szarpala podczas szycia, czułam się jak by mnie szewc zszywal. Teraz szczerze mówiąc to nie wiadomo do którego ginekologa pójść. Wszyscy którzy pracowali w przychodni albo już nie pracują, albo są na emeryturze i przyjmują prywatnie, albo przyjmują prywatnie a nie na NFZ. Kobieta w ciąży szuka lekarza który będzie się nią opiekował, będzie robił niezbędne badania a nie takiego co jest niedelikatny i olewa wszystko a o skierowanie na badania trzeba się dopominac.
Lokalna
Lokalna 18.11.2019, 05:44
Ja pierwsze dxiecko rodzilam w krasnym drugie z powodu skrajnego wczesniactwa w lublinie. I jezeli mialabym sie zdecydowac na trzecie dxiecko(co raczej nie nastapi) to na pewno rodzilabym w lublinie.po prodtu bylam w szoku ze personel medyczny moze byc tak mily po tym co widxialam co sir dzieje w krasnym. I nic dziwnego ze pacjentki jezdza jezdzic do lublina czy swidnika. To chyba normalne ze chca lezec w tym szpitslu gdzie pracuje lekarz ktory prowadzil ich cala ciążę.
Mamuśka
Mamuśka 17.11.2019, 18:47
Też nie rodziłam w Krasnymstawie brak znieczuleń, chamstwo pracowników oraz wypychanie dziecka na siłę. Siostra i koleżanka tutaj rodziły i więcej dzieci po tym nie chcą mieć i porody wspominają jako horrory. Ja rodziłam w Rzeszowie ze znieczuleniem i w miłej atmosferze.

Pozostałe