Przyszłościowo o przeszłości

  • 09.11.2019, 19:03 (aktualizacja 09.11.2019, 19:44)
  • MP
Przyszłościowo o przeszłości
Był remont elewacji, teraz przyszła pora na aranżację wnętrza synagogi w Wojsławicach. Władze gminy ogłosiły przetarg na wykonanie prac i czekają na oferty. Jedno jest pewne. Świątynia zyska nowoczesny i wyjątkowy wygląd, nie tracąc nic ze swojego zabytkowego charakteru.

Oferty przetargowe są przyjmowane do 12 listopada, a jeśli uda się wybrać wykonawcę, inwestycja ma zostać zakończona do 15 stycznia przyszłego roku.

- Synagoga stanie się Izbą Tradycji Ziemi Wojsławickiej i będzie to bardzo nowoczesny obiekt - wyjaśnia wójt Henryk Gołębiowski. - Chcemy, aby to miejsce stało się jeszcze większą atrakcją dla turystów, a przede wszystkim miejscem uczącym historii w ciekawy sposób. Także z wykorzystaniem multimediów i nowinek technologicznych. Znajdzie się tam stała ekspozycja. Można powiedzieć, że będzie to obraz przeszłości ukazany w przyszłościowy sposób. 

W sali głównej synagogi zostaną zamontowane nowe dwuskrzydłowe szklane drzwi. Zainstalowane będzie oświetlenie, wykończony sufit i ściany oraz zamontowane wyposażenie multimedialne. Znajdą się tam nowe elementy architektoniczne, czyli bima (podwyższone miejsce w centrum synagogi, z którego odczytuje się Torę) oraz aron ha-kodesz (ozdobna szafa do przechowywania zwojów Tory).

Remont synagogi obejmie także babiniec, czyli część świątyni przeznaczoną dla kobiet. Oprócz prac typowo technicznych wykonawca będzie miał też za zadanie dostosowanie pomieszczenia do obsługi bieżących wydarzeń. Modernizacja nie ominie korytarza głównego i bocznego. Znajdą się tam m.in. punkt obsługi turystów, gablota i sklep z pamiątkami.

MP

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu jest jest Grupa Wydawnicza SŁOWO sp. z o.o., ul. Domaniewska 17/19 lok. 133, 02-672 Warszawa.
Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe