Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
News will be here
Reklama

200 lat panie Władysławie!

Nauczyciele emeryci i renciści ZNP spotkali się w restauracji Lwów, aby świętować Dzień Edukacji Narodowej. Była to również okazja do gratulacji dla Władysława Prystupy, nauczyciela muzyki, który ponad miesiąc temu świętował 103. urodziny.
200 lat panie Władysławie!

Władysław Prystupa urodził się 11 września w 1916 r. w carskiej Rosji. Jego rodzice pochodzili z okolic Chełma. Po powrocie w rodzinne strony ukończył Szkołę Powszechną przy Seminarium Nauczycielskim Męskim. 1 maja 1932 r. jako ochotnik został elewem orkiestry wojskowej stacjonującego w mieście 7. Pułku Piechoty Legionów, w 1937 r. zaś żołnierzem poborowym tejże jednostki.

24 września 1939 r. był ranny podczas starcia z Niemcami w pobliżu Tomaszowa Lubelskiego. Znalazł się w szpitalu polowym w charakterze jeńca wojennego, skąd zabrany przez rodziców leczył się dalej w dawnym II Wojskowym Szpitalu Okręgowym przy ul. Hrubieszowskiej w Chełmie. Po wypisaniu ze szpitala pracował  w Chełmie jako robotnik gorzelniany, a potem kolejowy. Walczył w strukturach Związku Walki Zbrojnej, później Armii Krajowej pod pseudonimem "Jelonek". 

W obawie przed restrykcjami z powodu przynależności do AK wyjechał do Gdańska, gdzie znalazł początkowo zatrudnienie w Wydziale Ruchu DOKP na stanowisku dyspozytora. W 1953 r. ukończył Państwową Wyższą Szkołę Muzyczną w Gdańsku-Sopocie, zdobywając tytuł mgr sztuki i zawód artysty-muzyka. W latach 1946-1976  pracował jako nauczyciel, dyrektor bądź wizytator szkół ogólnokształcących, artystycznych i muzycznych. Udzielał się społecznie m.in. w Towarzystwie im. Fryderyka Chopina, Związku Nauczycielstwa Polskiego, Towarzystwie Przyjaciół Dzieci, Polskim Czerwonym Krzyżu, Polskim Związku Wędkarskim i Związku Inwalidów Wojennych.

Do Chełma wrócił w 2004 r. Od 2005 r. jest członkiem zwyczajnym-kombatantem i działaczem społecznym miejscowego Koła ŚZŻAK. Jaka jest recepta staruszka na długowieczność?

 - Trzeba oszczędzać zdrowie, nie palić, nie pić za dużo alkoholu, kochać ludzi i pracować - wylicza mężczyzna. -  I pamiętać, że się jest Polakiem i trzeba tę Polskę cenić, bronić i chwalić.

Pan Władysław mówi, że w tym wieku czuje się już człowiekiem zmęczonym życiem, ale  samopoczucie ma jeszcze nie najgorsze. Oczywiście, w tym wieku nie obędzie się już bez problemów zdrowotnych, ale dzięki młodej żonie, która obdarza pana Władysława opieką i miłością, starość nie jest aż tak uciążliwa.

Uroczyste spotkanie urodzinowo-świąteczne odbyło się 17 października. Organizatorem była sekcja emerytów i rencistów ZNP, która na co dzień organizuje różne zajęcia mające na celu przeciwdziałanie uczuciu osamotnienia, czy też wykluczenia społecznego seniorów. Emeryci wspierają też czynnych nauczycieli w ich walce o godziwe wynagrodzenie, dlatego utworzyli księgę poparcia strajkujących, w której zamieszczane są dowody wpłat przeznaczonych przez członków sekcji na fundusz strajkowy.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklamabaner reklamowy
Reklama
Reklama
Reklamabaner reklamowy
KOMENTARZE
Reklama
News will be here
Reklama
Reklama
News will be here
Reklama