Uzdrawiają czy naciągają?

  • 21.10.2019, 09:43 (aktualizacja 25.10.2019, 08:09)
  • MP
Uzdrawiają czy naciągają?
W miniony wtorek w Zespole Szkół im. Romualda Traugutta w Siedliszczu mieszkańcy gminy mogli skorzystać z porad specjalistów medycznych. Ale nie tylko. Podczas pokazu zarefowano im bardzo drogi sprzęt. Część uczestników nabrała więc podejrzeń, że mogą to być oszuści, chcący wyciągnąć pieniądze od starszych osób. Tym bardziej że z firmą, która zrobiła pokaz, nie można się skontaktować.

- Prowadzący podali się za przedstawicieli firmy medycznej oferującej nowoczesne metody leczenia wszystkich dolegliwości - przekazała nam Czytelniczka z Siedliszcza. - Od samego początku cały ten pokaz wydał mi się dziwny. W pewnym momencie zaproponowano nam zakup specjalistycznych urządzeń. Kiedy jednak usłyszałam, że kosztują od 5000 do nawet 10 000 zł, włączyła mi się czerwona lampka. 

Nasza Czytelniczka, podobnie jak inni uczestnicy spotkania, otrzymała od prowadzących numer telefonu. Próbowała się do nich dodzwonić kilkukrotnie, ale bezskutecznie. Po drugiej stronie nikt nie podnosił słuchawki. Poprosiła nas o sprawdzenie, czy rzeczywiście były to osoby reprezentujące jakąś konkretną firmę, czy naciągacze.

My również podjęliśmy próbę skontaktowania się z firmą prowadzącą pokaz. Jednak abonent był cały czas "czasowo niedostępny". O obawach mieszkańców poinformowaliśmy więc władze szkoły, która wynajęła salę.

 - Ta sama firma prowadziła podobną prezentację w zeszłym roku, jest to firma z Warszawy - mówi Wiesław Prażnowski, dyrektor Zespołu Szkół w Siedliszczu. - Otrzymaliśmy od nich dokumentację i szczegóły planowanej prezentacji, wszystko opatrzone danymi adresowymi, NIP-em i REGON-em. Rozmawiałem także z uczestnikami spotkania już po pokazie i większość była zadowolona. Niektórzy rzeczywiście mieli pewne obawy i uwagi. Trudno mi jednak powiedzieć, czy ktoś coś kupił lub podpisał.

Biorąc udział w tego typu spotkaniach, należy zachować czujność. Część firm prowadzi w ten sposób promocję i pozyskuje nowych klientów. Jednak nie brakuje również oszustów, którzy, bazując na niewiedzy i nieostrożności uczestników, zawierają umowę pełną haczyków. A to może pociągnąć ze sobą poważne skutki finansowe.

Po raz kolejny przypominamy, że od każdej podpisanej umowy można odstąpić w ciągu 14 dni od jej podpisania, także bez podawania przyczyny. Wiele osób o tym zapomina. Jeżeli mamy wątpliwości, czy dokument, który podpisaliśmy, nie zawiera ukrytych kruczków prawnych, możemy skorzystać z pomocy rzecznika konsumentów, którego biuro mieści się w Starostwie Powiatowym w Chełmie. Zawsze też weryfikujmy tożsamość osób oraz dane firmy, z którą zawieramy umowę.

MP

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu jest jest Grupa Wydawnicza SŁOWO sp. z o.o., ul. Domaniewska 17/19 lok. 133, 02-672 Warszawa.
Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe