Chełm: Masz katar? Przyjdź do tężni!

  • 03.10.2019, 13:54 (aktualizacja 03.10.2019, 14:49)
  • AN
Chełm: Masz katar? Przyjdź do tężni! https://www.facebook.com/chelmskiparkwodny/
Od 1 października mieszkańcy naszego regionu mogą skorzystać z Chełmskiej Tężni Solankowej. To nowa atrakcja Chełmskiego Parku Wodnego.

Jeśli nie na basen, to może do tężni? To kolejna możliwość atrakcyjnego spędzenia wolnego czasu w aquaparku.

- Do dyspozycji gości, którzy będą spędzać czas w tężni, mamy wygodne leżaki, półkę z książkami, zestawy gier planszowych, automat z kawą. Wszystko po to, aby ten czas minął w miłej atmosferze - zapewnia prezes spółki administrującej parkiem wodnym Artur Juszczak.

Za jeden seans w tężni trzeba będzie zapłacić 10 zł za bilet normalny i 7 zł za ulgowy. Zniżka obowiązuje uczniów i seniorów.

Seanse w tężniach solankowych zalecane są dla osób z częstymi przeziębieniami, z nawracającymi infekcjami dróg oddechowych – nosa, krtani, oskrzeli, a także z przewlekłymi chorobami układu oddechowego - mukowiscydozą, przewlekłym zapaleniem oskrzeli, rozstrzeniami oskrzeli, astmą oskrzelową.

Przeciwwskazaniem do korzystania z tężni solankowych jest ostry stan zapalny z gorączką, nadwrażliwość na jod, choroba nowotworowa, niewydolność krążenia, niedawno przebyty zawał mięśnia sercowego, niskie ciśnienie - warto uzgodnić wówczas ewentualne korzystanie z zabiegów ze swoim lekarzem.

Lecznicze działanie powietrza nasyconego kryształkami soli na organizm opisał polski lekarz Feliks Boczkowski. Prowadził on przez wiele lat badania wśród górników pracujących w kopalniach soli i zauważył, że mikroklimat panujący tam w sposób korzystny wpływa na funkcjonowanie układu oddechowego.

W tężniach solankowych również panuje swoisty mikroklimat – temperatura 20-24 *C, wilgotność- 40-60 proc. wytworzona solanka spływając po gałązkach tarniny pod wpływem ruchu powietrza przechodzi w aerozol bogaty w mikroelementy – wdychane powietrze jest bogate w lecznicze związki soli – zawiera głównie jod - podobnie jak powietrze nad morzem.

AN

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu jest jest Grupa Wydawnicza SŁOWO sp. z o.o., ul. Domaniewska 17/19 lok. 133, 02-672 Warszawa.
Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe