Krasnystaw: Potężne fundusze na drogi

  • 12.09.2019, 11:18
  • MP
Krasnystaw: Potężne fundusze na drogi
Premier Mateusz Morawiecki zatwierdził listę dróg powiatowych i gminnych, które zostaną dofinansowane ze środków Funduszu Dróg Samorządowych. Część inwestycji zostanie zrealizowanych jeszcze w tym roku. Na liście nie brakuje dróg w mieście Krasnystaw i gminach.

W samym mieście wsparte zostały trzy inwestycje. 60-procentowe dofinansowanie przekazano na budowę ulicy Bocianiej (koszt całkowity to ok. 1,766 mln zł), która ma powstać do maja 2020 r., na budowę drogi gminnej od osiedla Jagiellońskiego wzdłuż ul. Okrzei (koszt ok. 2,761 mln zł), która również ma powstać do maja przyszłego roku, a także na trwającą budowę ulicy Nadwieprzańskiej (koszt ok. 737 600 zł).

Dotacje z Funduszu Dróg Samorządowych nie ominęły także dróg w większości gmin powiatu krasnostawskiego. Do końca października ma zostać zbudowana droga gminna w Stężycy Nadwieprzańskiej połączona z przebudową mostu na rzece Wieprz. Inwestycja ta otrzymała 50-procentowe dofinansowanie, a koszt prac to ponad 1,74 mln zł. Dofinansowanie na połowę kosztów otrzymały również przedsięwzięcia w gminie Fajsławice. Jeszcze w tym roku zmodernizowane zostaną drogi w Marysinie (koszt 313 000 zł) oraz w Fajsławicach i Woli Idzikowskiej (582 000 zł). W Wielkopolu (gm. Gorzków) ogłoszono już z kolei przetarg na przebudowę drogi gminnej, która uzyskała 60 proc. dofinansowania, zaś koszt wynosi blisko 517 500 zł. Wsparcie na takim samym poziomie otrzymała również gmina Kraśniczyn. Pozwoli ono na przebudowę ul. Polnej (koszt 353 000 zł, przetarg został ogłoszony) oraz ul. Parkowej (koszt 826 000 zł, zakończenie przewidywane w lipcu 2020 r.). Warta niecały milion złotych przebudowa drogi w Kaszubach (gm. Rudnik) doczekała się 70 proc. dotacji, podobnie jak droga dojazdowa w miejscowości Izbica - Zalesie w gminie Izbica (koszt 1,89 mln zł) oraz modernizacja mostu w Olszance w gminie Łopiennik Górny (525 300 zł). Wszystkie te inwestycje mają być zakończone jeszcze w tym roku. Także 70-procentowe wsparcie zostało przeznaczone na drogę łączącą Łopiennik Górny i Łopiennik Podleśny, której koszt to 1,42 mln zł. Z kolei aż 80 proc. dofinansowania przekazano gminie Żółkiewka na remont drogi na ponad kilometrowym odcinku w miejscowości Rożki Kolonia (koszt ponad 1,242 mln zł).

60-procentowym wsparciem finansowym zostały uhonorowane również trzy drogi powiatowe. Pierwsza inwestycja to przebudowa ok. 2-kilometrowego odcinka na trasie Pełczyn - Krasnystaw oraz 500-metrowego odcinka ulicy Szkolnej wraz z przebudową skrzyżowania z ulicami Mickiewicza i Poniatowskiego. Koszt tego przedsięwzięcia to ponad 14,6 mln zł, a ma ono zostać zakończone do września przyszłego roku. Szybciej będą wyremontowane dwie drogi powiatowych, czyli ok. 1,2 km na trasie Częstoborowice - Orchowiec - Gorzków (koszt 2, 066 mln zł) oraz ok. 1,3 km na trasie Suszeń - Majdan Borowski - Wirkowice (1,93 mln zł).

Województwo lubelskie dostało w tym roku rekordową kwotę z Funduszu Dróg Samorządowych, bo aż 531 mln zł. Wiele mniejszych inwestycji uda się najprawdopodobniej zrealizować jeszcze w tym roku. W zeszłym tygodniu wojewoda lubelski rozpoczął przekazywanie samorządom pierwszych umów. Dzięki temu poszczególne władze lokalne mogą planować przetargi na wyłonienie wykonawców przyszłych inwestycji. Żadne z zadań, znajdujących się na listach przekazanych przez wojewodów, nie zostało usunięte ani nie była zmniejszona kwota dofinansowania.

MP

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu jest jest Grupa Wydawnicza SŁOWO sp. z o.o., ul. Domaniewska 17/19 lok. 133, 02-672 Warszawa.
Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Smutny kierowca
Smutny kierowca 12.09.2019, 15:34
A co z droga z Borowicy w strone Torunia tam sie nie da jechac juz???

Pozostałe