Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama Stachniuk Optyk

Zwrot podatku po pracy za granicą - zlecić specjalistom, czy starać się samemu?

Chyba nikt nie lubi podatków, bo trzeba je płacić. Ale czasami bywa i tak, że można je odzyskać – jeśli pracowałeś za granicą, jest duże prawdopodobieństwo, że przysługuje ci zwrot nadpłaconego podatku dochodowego. Takie dodatkowe pieniądze mogą okazać się miłą niespodzianką. Dlatego pamiętaj o tym, że aby może stało się jest, trzeba trochę inicjatywy i wysiłku. Albo tylko inicjatywy.
Zwrot podatku po pracy za granicą - zlecić specjalistom, czy starać się samemu?

Jeśli pracowałeś za granicą i chcesz otrzymać zwrot podatku, który ci się należy, musisz podjąć decyzję, jak to zrobić – samemu, czy zwrócić się o pomoc do specjalisty. Zwrot podatku, tak jak i inne biurokratyczne procedury, wymaga dopełnienia określonych formalności. Jednych one przerażają, innych nudzą, a jeszcze innych pobudzają do działania, jako zrób to sam. Stąd bierze się pytanie: czy chcę sam przejść przez cały proces zwrotu podatku, czy lepiej zlecić to profesjonalistom?

Samodzielne ubieganie się o zwrot podatku: co trzeba wiedzieć?

Przede wszystkim, trzeba się dowiedzieć, czy z kraju, w którym się pracowało, w ogóle istnieje możliwość zwrotu podatku. Jeśli Polska ma z danym krajem podpisaną umowę o unikaniu podwójnego opodatkowania, to taka możliwość najprawdopodobniej istnieje. Takie umowy mamy podpisane z większością europejskich krajów, dlatego zwrot podatku z zagranicy może okazać dodatkowym prezentem po powrocie do domu.

Aby zaznajomić się z procedurą, weźmiemy za przykład zwrot podatku z Niemiec. Niektóre czynności są podobne, ale każde państwo ma swoje własne ustalenia w tym zakresie, na przykład początek i koniec roku podatkowego. To ważne, ponieważ oznacza, kiedy można zacząć składać deklarację. W Niemczech, podobniej jak w Holandii i Danii, rok finansowy pokrywa się z rokiem kalendarzowym, czyli trwa od 1 – go stycznia do 31 grudnia.

Innym wspólnym wymogiem są dokumenty informujące o uzyskanych dochodach i zapłaconych podatkach. Bez nich procedura zwrotu nie może być przeprowadzona. Różnicą jest to, że każdy kraj ma inną listę wymaganych formularzy, dlatego ich ilość, forma i nazwy są specyficzne dla danego państwa. Chcąc otrzymać zwrot podatku z Niemiec, do urzędu skarbowego Finanzamt trzeba złożyć następujące dokumenty:

  • Kopię dowodu osobistego lub paszportu;

  • Formularz Lohnsteuerbescheinigung (dane o zapłaconych podatkach i uzyskanych dochodach – wystawia go pracodawca) lub ostatni odcinek wypłaty;

  • Zaświadczenie UE / EOG uzyskiwane z polskiego Urzędu Skarbowego – jest to informacja o dochodach uzyskanych w Polsce w danym roku podatkowym.

Jeśli nie masz wszystkich wymaganych dokumentów, musisz skontaktować się ze swoim (byłym) pracodawcą (pracodawcami) oraz / lub skarbówką danego kraju (w Niemczech – Finanzamt), albo innymi instytucjami, odpowiedzialnymi za wystawianie potrzebnych dokumentów.

Warto pamiętać o tym, że w Niemczech występuje progresywny system podatkowy. Podatnicy podzieleni są na sześć klas, ze względu na stan rodzinny oraz dochody. W zależności od przypisanej klasy, płaci się podatki w wysokości od 14 % (najniższa taryfa) do 45 % (najwyższa taryfa). Rodziny z dziećmi płacą mniej niż osoby samotne.

Stąd wywodzi się chyba najbardziej oczywiste pytanie – jaką sumę nadpłaconego podatku mogę odzyskać? Średnia kwota zwrotu z Niemiec wynosi około 800 Eur, ale chcąc poznać dokładną sumę, najlepiej skorzystaj z darmowych kalkulatorów zwrotu, znajdujących się w internecie.

Ubiegając się o zwrot podatku, trzeba też ocenić czas oczekiwania na zwrot. Terminy te są różne w różnych krajach. Dla przykładu w Niemczech wynosi on od 3 do 6 miesięcy, a można się ubiegać za okres do 4 lat wstecz.

Przy samodzielnym ubieganiu się o zwrot podatku, procedura wygląda następująco: najpierw trzeba się dowiedzieć, jak ona wygląda w danym kraju, zebrać wszystkie potrzebne dokumenty, wypełnić deklarację podatkową i dostarczyć ją do odpowiedniego, zagranicznego urzędu skarbowego. Jeśli wszystko zostanie zrobione poprawnie – wystarczy poczekać na zwrot. Jeżeli wystąpią jakieś błędy, można się będzie spodziewać kontaktu ze strony inspektora, w celu złożenia wyjaśnień. Tu konieczna jest dobra znajomość danego języka obcego.

Zwrot podatku przy pomocy pośrednika

Dla osób, którym proces zwrotu nie wydaje się interesującym wyzwaniem i które chcą uniknąć biurokratycznych potyczek za wszelką cenę, najlepszym rozwiązaniem będzie zwrócenie się z prośbą o pomoc do specjalistycznej firmy pośredniczącej. Zatrudniają one profesjonalistów, którzy są doskonale obeznani w procedurach i wszelkich niuansach związanych z procesem zwrotu podatku. W takim wypadku twoja inicjatywa ograniczy się do skontaktowania się z taką firmą i ewentualnie dostarczenia jej wymaganych dokumentów. Nawet jeśli wszystkich nie posiadasz, firma zajmie się ich zdobyciem, dlatego zwrot podatku z zagranicy poprzez pośrednika pozwoli ci uniknąć wszelkich problemów i będziesz mógł spokojnie czekać na zwrot należących się pieniędzy.

Oczywiście, za taką usługę trzeba zapłacić. Koszt ten zależy od kraju, z którego o zwrot się ubiega, a także od sumy zwrotu, dlatego jest on dość indywidualny. Zaletą jest to, że za taką pomoc płaci się dopiero wtedy, gdy podatek zostanie zwrócony i nie trzeba nic płacić z góry.

Którą opcję wybierzesz – ubiegać się o zwrot samemu, czy za pośrednictwem profesjonalistów – to zależy tylko od twoich priorytetów. Jeśli proces ten nie wydaje ci się trudny i skomplikowany, staraj się odzyskać należące ci się pieniądze samodzielnie. Natomiast jeśli nie chcesz tracić czasu i nerwów na biurokratyczne potyczki – specjaliści wykonają za ciebie całą pracę.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
ReklamaReklama Apostoł
Reklama
Reklamabaner reklamowy
Reklamabaner reklamowy
KOMENTARZE
Reklama
News will be here
Reklama
Reklama
News will be here
Reklama