Chełm: Zagospodarują skwer w centrum miasta

  • 16.08.2019, 19:15
  • szer
Chełm: Zagospodarują skwer w centrum miasta
Miasto szuka wykonawcy, który zająłby się wymianą nawierzchni oraz budową małej architektury na skwerze u zbiegu ulic Lubelskiej i Mickiewicza. To właśnie tam ma stanąć ławeczka z siedzącą na niej małą Idą Haendel, żydowską skrzypaczką, która żyła w naszym mieście przed wojną. Termin składania ofert upływa 19 sierpnia w samo południe.

Zakres zamówienia obejmuje: zabezpieczenie istniejących drzew, roboty przygotowawcze, rozbiórkowe i ziemne, zabezpieczenie izolacyjne, wykonanie nawierzchni z kostki oraz nasadzeń i montaż małej architektury. 

O zagospodarowaniu tego skweru pisaliśmy wielokrotnie m.in. za sprawą ławeczki Idy Haendel, która tam stanie. Początkowe nie zgadzał się na to Paweł Wira, kierownik chełmskiej delegatury Lubelskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Argumentował, że wybór tego miejsca jest przypadkowy i nieuzasadniony historycznie, że stał tam kościół św. Ducha, był pierwszy szpital i przytułek dla ubogich starców prowadzony przez pijarów oraz cmentarz. Tak było od XV wieku, więc zagospodarowując to miejsce, należałoby uwzględnić jego historię. Tymczasem nijak się ona ma do postaci i zasług Idy Haendel. 

Ostatecznie jednak osiągnięto kompromis i ławeczka pojawi się na skwerze. Wykonawca będzie jednak musiał zapewnić nadzór archeologiczny w trakcie prowadzonych robót budowlanych. Ciążyć na nim będzie również m.in. obowiązek opracowania projektu czasowej zmiany organizacji ruchu na czas budowy – jeżeli zajdzie taka potrzeba, sprzątanie dróg publicznych zanieczyszczonych przez pojazdy wykorzystywane podczas robót, a także uporządkowanie placu budowy oraz przywrócenie terenu, na który budowa miała wpływ.

Wszystkie prace miałyby być wykonane do końca października tego roku.

szer

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (3)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu jest jest Grupa Wydawnicza SŁOWO sp. z o.o., ul. Domaniewska 17/19 lok. 133, 02-672 Warszawa.
Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Kasia
Kasia 19.08.2019, 09:18
Urodziła się i nic więcej. Jaja jakieś robicie sobie. Żydzi plują na nas i oskarżają o współudział w II WŚ a my za nasze pieniądze pomniki im stawiamy.
Gosc
Gosc 18.08.2019, 15:25
Po co nam pomnik żydówki w centrum miasta?! Zagospodarować skwer. Kwiaty ,ławeczki i tyle..Wystarczy tych pomnikow!!!
Janusz
Janusz 17.08.2019, 15:57
A cóż takiego uczyniła Ida Haendel dla Chełma i jego mieszkańców? Ludzie opanujcie się. Ida Haendel - angielska skrzypaczka polskiego pochodzenia, urodzona w Chełmie na Lubelszczyźnie. Studiowała u M. Michałowicza w Konserwatorium Warszawskim, u Carla Flescha w Londynie (1935–1939) i u George’a Enescuura.

Pozostałe