Chełm: Jest pomysł na dawne archiwum

  • 03.08.2019, 17:28
  • AN
Chełm: Jest pomysł na dawne archiwum
Mieszkanka ul. Kołłątaja martwi się, co stanie się z budynkiem po archiwum Zarządu Dróg Miejskich przy Chełmońskiego. Jej zdaniem nieruchomość idealnie nadaje się na centrum opiekuńczo-mieszkalne, w którym mogłyby zamieszkać samotne osoby starsze. Sęk w tym, że podobno nieruchomość ma być zburzona.

- W okolicy powstaje piękne osiedle. Developer stawia sześć budynków mieszkalnych, aż serce się raduje, jak pięknie i sprawnie przebiegają prace. Trzy budynki są już skończone. Tymczasem tuż obok jest nieruchomość, która może pójść na zmarnowanie - tłumaczy nasza rozmówczyni. - Podobno budynek ma być zburzona, a przez działkę ma przebiegać szosa. A po co? Szosa już jest. Czy stać miasto na taką niegospodarność?

W budynku mieściło się archiwum ZDM, od kilku lat stoi puste. Zdaniem mieszkanki osiedla można byłoby go zagospodarować, dając schronienie i opiekę osobom starszym, którzy nie mają bliskich. Pieniądze, które trzeba przeznaczyć na rozbiórkę, można byłoby wydać na adaptację nieruchomości.

- Od strony południowej w budynku naliczyłam 10 okien. To już 10 pokoi. Oczywiście nie byłyby zamieszkiwane za darmo. Płaciłoby się czynsz do miasta, ale w jakiejś rozsądnej cenie, a nie jak w Nowinach - mówi kobieta. - Oglądałam wiele programów na temat takich domów w Polsce. To byłoby bardzo dobre rozwiązanie dla osób samotnych.

Swoim pomysłem mieszkanka osiedla próbowała zainteresować władze miasta już dawno. O pomyśle rozmawiała jeszcze z wiceprezydentem Stanisławem Mościckim.

- Czarował mnie jakimiś bzdurami i niczego konkretnego się nie dowiedziałam. Ale teraz, kiedy rząd wreszcie myśli i osobach starszych, może można byłoby powrócić do tematu? - tłumaczy kobieta. Nasza rozmówczyni skierowała pismo do obecnych władz miasta. Z odpowiedzi nie dowiedziała się, jak mówi, zbyt wiele.

Poinformowano ją, że w maju tego roku Elżbieta Rafalska, minister rodziny, pracy i polityki społecznej, zaakceptowała Program pn. "Centra opiekuńczo-mieszkalne", który jest realizowany w ramach Solidarnościowego Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych. Na realizację Programu zaplanowano w 2019 r. kwotę 50 mln zł.

- Program ten jednak skierowany jest do osób niepełnosprawnych, nie samotnych, a przecież takich osób jest też bardzo dużo w naszym mieście, ja też się do nich zaliczam - tłumaczy kobieta.

W odpowiedzi, jaką otrzymała z ratusza, jest też mowa o programie Senior + i obiekcie dla osób starszych, jaki w ramach projektu powstał przy ul. Ogrodowej.

- Nie o to mi chodziło. Ja nie potrzebuję pomysłu na spędzenie wolnego czasu, Mnie interesuje to, żeby osoba starsza, samotna miała całodobową opiekę i towarzystwo.

AN

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu jest jest Grupa Wydawnicza SŁOWO sp. z o.o., ul. Domaniewska 17/19 lok. 133, 02-672 Warszawa.
Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe