Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama Stachniuk Optyk

Chełm: Jednego obywatela mniej

Rada miasta pozbawiła honorowego obywatelstwa Miasta Chełm Michała Rolę - Żymirskiego. Był on jedną z postaci, która wprowadzała i utrwalała zbrodniczy system komunistyczny i podległość państwa polskiego względem ZSRR. Nikt nie zagłosował przeciwko tej uchwale.
Chełm: Jednego obywatela mniej

Rola-Żymirski był honorowym obywatelem Chełma na mocy uchwały Miejskiej Rady Narodowej z 27 kwietnia 1982 roku. Choć pewnie niewielu mieszkańców miasta pamiętało, że tytuł został przyznany, obecne władze znalazły ten niezbyt pochlebny epizod z historii miasta i postanowiły się nim zająć.

Jak czytamy w uzasadnieniu do uchwały, Michał Rola-Żymierski pełnił funkcje: Naczelnego Dowódcy Wojska Polskiego, Marszałka Polski, Ministra Obrony Narodowej, posła na Sejm Ustawodawczy, wiceprezesa Narodowego Banku Polskiego. W latach 1981-1986 był członkiem KC PZPR. Brał udział w jednej z największych wojskowych afer korupcyjnych w II RP, był agentem sowieckiego wywiadu, odpowiada za śmierć i prześladowania tysięcy oficerów i żołnierzy Armii Krajowej. Podpisał ok. 100 wyroków śmierci uwięzionych w 1944 roku na Zamku Lubelskim. Był współautorem i realizatorem akcji "oczyszczania wojska polskiego" z żołnierzy związanych niegdyś z AK.

Rola-Żymirski był też jednym z realizatorów polityki Józefa Stalina względem Polski. Jako jeden z członków PKWN podpisał w lipcu 1944 r. sowieckie warunki dotyczące polskiej granicy. Jest też jednym z sygnatariuszy manifestu lipcowego PKWN z 22 lipca 1944 r., który uważa się za początek podporządkowania Polski ZSRR i utworzenie polskiego reżimu komunistycznego uznawanego za zbrodniczy.

Lista honorowych obywateli Chełma jest długa. Są na niej osoby w różny sposób związane z naszym miastem m.in.: Michel Le Goff – w momencie nadania mer miasta Morlaix we Francji - miasta partnerskiego Chełma, Victor Ashe – w momencie nadania burmistrz miasta Knoxville, Rien Van Dijk – przewodniczący Holenderskiej Fundacji Pomocy dla Polski działającej w Middelharnis w Holandii, dr Marek Pieńkowski - właściciel klinik medycznych w Stanach Zjednoczonych Ameryki Północnej oraz majątku ziemskiego Suchekownaty, Irena Siemaszko – kierownik Polskiej Szkoły Podstawowej na Litwie, Zofia Książek – wieloletni nauczyciel I Liceum Ogólnokształcącego w Chełmie, ks. Kazimierz Bownik, gen. Zdzisław Starostecki i Ida Haendel – światowej sławy skrzypaczka. Co ciekawe, honorowym obywatelem miasta od 17 czerwca 1925 roku jest marszałek Józef Piłsudski, a także Drugi Pułk Artylerii Ciężkiej od 1938 roku.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
ReklamaReklama Apostoł
Reklama
Reklamabaner reklamowy
Reklamabaner reklamowy
KOMENTARZE
Reklama
News will be here
Reklama
Reklama
News will be here
Reklama