Raport: Bez PIN-u nie zrobisz zakupów

  • 14.07.2019, 10:37
  • MP
Raport: Bez PIN-u nie zrobisz zakupów
Szykuje się zmianą w przepisach, która spowoduje, że wpisanie PIN-u będzie obowiązkowe nawet przy transakcjach poniżej 50 zł. Prawdopodobnie czeka nas to jeszcze w tym roku.

PSD2 to dyrektywa unijna, która reguluje możliwości płatności kartą. Pierwotnie miała podnosić kwotę transakcji zbliżeniowych do 100 zł, ale zmiany poszły w odwrotną stronę. Komfort użytkowników kart zszedł na drugi plan, priorytetem tej zmiany jest zwiększenie bezpieczeństwa, tak aby nikt postronny, np. przy kradzieży, nie używał obcej karty płatniczej.

Mówiąc prościej, część transakcji, za które zechcemy zapłacić kartą, nie obejdzie się bez potwierdzenia zakupu kodem PIN. W myśl nowych przepisów, kod będzie należało podać podczas co piątej transakcji zbliżeniowej, nawet jeśli kwota przy niej będzie wynosiła tylko kilka złotych. Zmiany te mają wejść w życia jeszcze przed końcem roku. Nieco mniej czasu, bo do połowy września, mają banki na dostosowanie swoich systemów do unijnej dyrektywy.

W europejskich rankingach Polacy są w czołówce konsumentów płacących kartami, więc do nowego przepisu z pewnością szybko się przyzwyczają. Nie wiadomo jeszcze natomiast, kiedy (i czy w ogóle) kwota transakcji bez konieczności podawania PIN-u wzrośnie do 100 zł. 

 

MP

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu jest jest Grupa Wydawnicza SŁOWO sp. z o.o., ul. Domaniewska 17/19 lok. 133, 02-672 Warszawa.
Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe