Zdrowie: Czym jest system e-krew i kiedy wejdzie do użytku?

  • 05.07.2019, 18:09 (aktualizacja 06.07.2019, 08:40)
  • MP
Zdrowie: Czym jest system e-krew i kiedy wejdzie do użytku?
Wiceminister zdrowia Sławomir Gadomski zapowiedział, że niedługo zostanie ogłoszony przetarg na wdrożenie w życie systemu, który ma znacznie usprawnić działanie centrów krwiodawstwa w całej Polsce, a tym samym szybciej ratować życie pacjentów. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, system e-krew trafi do użytku w 2021 r.

Ministerstwo Zdrowia nie ma większych zastrzeżeń do funkcjonowania obecnego systemu krwiodawstwa i krwiolecznictwa, których procedura jest na najwyższym poziomie. Nie znaczy to jednak, że nie można podnieść jej jeszcze bardziej, zwłaszcza w zakresie komunikacji z samym dawcą. I właśnie to ma usprawnić system e-krew, który ma wejść do praktycznego użycia w 2021 r.

System e-krew ma ułatwić wymianę informacji, a także w pełni ją zelektronizować, zarówno na poziomie centrum krwiodawstwa - pacjent, jak i centrum - szpital. Jak przekazał Sławomir Gadomski, wiceminister zdrowia, krwiodawca będzie mógł wypełnić formularz online, co znacznie przyspieszy proces samego oddawania krwi i skróci czas pobytu w centrum krwiodawstwa. To z kolei ma się przełożyć na obsługę większej liczby chętnych do oddania krwi, a także częstsze uzupełnianie braków danych grup krwi.

 

MP

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu jest jest Grupa Wydawnicza SŁOWO sp. z o.o., ul. Domaniewska 17/19 lok. 133, 02-672 Warszawa.
Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe