Chełm: Jest wotum zaufania dla prezydenta | Super Tydzień

  • 02.07.2019, 12:51
  • AN
Chełm: Jest wotum zaufania dla prezydenta | Super Tydzień
To była jedna z najtrudniejszych decyzji obecnej rady miasta. Absolutorium musiała udzielić prezydentowi Jakubowi Banaszkowi, choć uchwała dotyczyła 2018 roku, kiedy władzę w mieście sprawowała prezydent Agata Fisz.

Komisja rewizyjna zaopiniowała sprawozdanie finansowe za 2018 rok pozytywnie, ale z zastrzeżeniami. Zdaniem jej członków, m.in. miasto nie zrealizowało planu wydatków na zadania ze środków Unii Europejskiej. Chodzi o 4 mln zł.

- Tymczasem władze wielokrotnie zapewniały, że środki z UE są na wysokim poziomie wykorzystania - zauważył przewodniczący komisji Piotr Krawczuk vel Walczuk.

Wykonanie inwestycji w 2018 roku było na niskim poziomie, a większość zadań została zdjęta lub przesunięto ich realizację na okres po 2018 roku. Analiza komisji rewizyjnej wykazała niewykonanie planu na poziomie ok. 25 proc. Warto dodać, że władze miasta zmniejszyły plan z 32 mln zł do 13 mln zł. Mimo zmniejszenia planu i tak go nie wykonano.

Kolejna kwestia, która wzbudziła wątpliwości radnych, dotyczyła gospodarki mieszkaniowej. W wykonaniu dochodów stwierdzono, iż nie został zrealizowany plan w wysokości 700 tys. zł. Chodzi o brak wpłat ze strony Przedsiębiorstwa Usług Mieszkaniowych.

- Z udzielonych informacji wynika, że podejmowane działania w zakresie egzekucji długu były nieskuteczne. Ponadto w 2018 roku nie wyciągnięto konsekwencji prawnych wobec poprzedniego zarządu PUM, w którym większościowym udziałowcem jest miasto - czytamy w uzasadnieniu decyzji komisji rewizyjnej.

Członkowie komisji nie kryli również zdziwienia założeniami budżetu w dziale: dywidendy. Plan zakładał wpływy w kwocie 4 mln zł, a wpłynęło 350 tys. zł. Radni nie rozumieli, dlaczego plan był tak "wyśrubowany", skoro powszechnie wiadomo, że spółki są w złej sytuacji finansowej. Założenie to było nierealne, zwłaszcza iż firmy komunalne wnioskowały o dokapitalizowanie.

Radni stwierdzili również wysoki deficyt oświatowy, który wynosi ok. 58 mln zł.

- Chełm przeznaczał najwięcej środków z budżetu na ucznia spośród podobnej wielkości miast w województwie lubelskim. Koszt utrzymania jednego ucznia w 2018 roku to ok. 18 tys. 610 zł, podczas gdy w Zamościu i Białej Podlaskiej nie przekroczyły one 15 tys. zł. Nie podejmowano przy tym działań mających na celu zmniejszenie tego deficytu poprzez ograniczenie wydatków w tym dziale - czytamy w uzasadnieniu decyzji komisji.

Komisja stwierdziła też wzrost wydatków o milion złotych, w porównaniu do roku 2017 r. Miasto zawarło niekorzystne porozumienia międzygminne w zakresie transportu publicznego. Chodzi o połączenia CLA do miejscowości gminnych, na których samorząd tracił ok. 550 tys. zł rocznie.

To tylko niektóre zastrzeżenia, jakie przytoczone zostały przez przewodniczącego Krawczuka vel Walczuka na sesji absolutoryjnej.

- Pod względem legalności, celowości, gospodarności, rzetelności oraz zgodności dokumentacji ze stanem faktycznym komisja negatywnie ocenia działalność pani Agaty Fisz jako prezydenta miasta. Niemniej jednak stwierdzamy, że nie można winić sprawującego obecnie funkcję prezydenta pana Jakub Banaszka za błędy poprzedników, z którymi zapewne będzie borykał się również w 2019 roku, jak i w latach następnych - podsumował Krawczuk vel Walczuk.

Z opinią komisji nie zgodziła się była prezydent, a obecnie radna Agata Fisz. Jej stanowisko, jak tłumaczyła, potwierdzają chociażby odpowiedzi na pytania radnych, udzielone przez prezydenta Banaszka, a także opinia Regionalnej Izby Obrachunkowej z 18 kwietnia 2019 roku dotycząca rocznego sprawozdania z wykonania budżetu miasta za 2018 rok.

Radni ostatecznie udzielili absolutorium obecnemu prezydentowi Chełma.

AN

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu jest jest Grupa Wydawnicza SŁOWO sp. z o.o., ul. Domaniewska 17/19 lok. 133, 02-672 Warszawa.
Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe