Kąpiele czas zacząć! | Super Tydzień

  • 22.06.2019, 11:17
  • szer
Kąpiele czas zacząć! | Super Tydzień
W zeszłą sobotę miasto oficjalnie udostępniło mieszkańcom kąpielisko na Gliniankach. Sezon rozpoczął się tam w sobotę i trwać będzie do 2 września.

Chętni do zażywania kąpieli słonecznych mają do dyspozycji plażę o powierzchni około 100 metrów kwadratowych.

- W ubiegłym tygodniu nawieźliśmy tam świeżego piasku – powiedział Krzysztof Białowicz, dyrektor Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Chełmie, który administruje kąpieliskiem. - Wyznaczyliśmy obszar, na którym bezpiecznie można się kąpać.

Przed oddaniem kąpieliska do użytku sanepid skontrolował stan wody. Badania będą prowadzone regularnie przez cały sezon, a ich wyniki będzie można sprawdzić na stronie www.sk.gis.gov.pl

Na Gliniankach bezpieczeństwa kąpiących w godz. od 10 do 18 strzeże dwóch ratowników z Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. Mają oni do swojej dyspozycji niezbędny sprzęt i wyposażenie, w tym między innymi łódź. Miasto zadbało również o toalety oraz kosze na śmieci.

- Jeżeli ktoś ma dosyć opalania się i wodnych kąpieli może zagrać w piłkę plażową – zachęca Białowicz. - Mamy tam boisko do siatkówki.

Wielu mieszkańców miasta nie czekało na oficjalne rozpoczęcie sezonu i zażywało kąpieli, nie bacząc na to, że kąpieliska nikt nie strzeże.

- Przychodzimy tu już od ponad tygodnia – powiedział jeden z plażowiczów. - Obserwowaliśmy przygotowania kąpieliska i terenu wokół niego do sezonu. - Trzeba przyznać, że chłopaki spisali się. Trawa wykoszona, świeżutki piasek. Oby tak było przez cały czas, bo to naprawdę fajne miejsce do plażowania.

Kąpiel na własną odpowiedzialność!

Na plażach w powiecie chełmskim ratowników jeszcze nie ma, a wiele osób korzysta już z pięknej pogody i wody. - Kąpiecie się na własną odpowiedzialność! - przestrzegają zarządzający zbiornikami wodnymi.

Wydaje się, że brak ratowników nikogo nie zraża. Tymczasem sezon tak naprawdę jeszcze się nie rozpoczął. Ratownicy będą na plażach najwcześniej od 20 czerwca. Jest też przykra wiadomość - nie na wszystkich plażach nad zalewami będą ratownicy.

Jeden z najbardziej popularnych zalewów w powiecie chełmskim - Żółtańce - sezon kąpielowy rozpocznie od 20 czerwca. Potrwa do 18 sierpnia. Tak samo będzie nad zalewem w Stawie. Termin ten zostanie prawdopodobnie wydłużony do końca wakacji, bo gmina planuje później utworzyć miejsce okazjonalnie wykorzystywane do kąpieli.

Zalew w Natalinie sezon rozpocznie 22 czerwca, a zakończy 18 sierpnia. Bezpieczeństwa plażowiczówbędzie strzegło dwóch ratowników.

Zalew Husynne strzeżony będzie przez ratowników od 1 lipca do 31 sierpnia.

- Wynika to z uchwały rady gminy. Nie mamy możliwości wysłać tam ratowników już teraz, choć ludzie się kąpią - mówi wójt Wojciech Sawa.

Zalew Dębowy Las rozpoczyna sezon 25 czerwca. Od 1 lipca bezpiecznie się kąpać  będzie można na zalewie Maczuły. 

- Nie przewidzieliśmy takiej pogody w czerwcu. Trudno zresztą było to przewidzieć. Procedury związane z kąpieliskami zaczyna się o wiele wcześniej. W przyszłym roku zaczniemy chyba sezon wcześniej - mówi wójt Joanna Jabłońska.

W powiecie chełmskim nie wszystkie zalewy będą strzeżone. Ratowników nie będzie na Niwie w Sawinie. Wójt gminy chciał, by udostępnić tam  na miesiąc miejsce okazjonalnie wykorzystywane do kąpieli. Radni gminy odrzucili uchwałę w tej sprawie, argumentując że gminy nie stać na zatrudnienie ratowników, a  też woda w zalewie nie nadaje się do kąpieli.

Nie będą czynne kąpieliska w gminie Dubienka. Samorządu nie było stać w tym roku na dodatkowy wydatek związany z zatrudnieniem ratowników.

Biały Rów czeka na plażowiczów

Gmina Rejowiec oficjalnie udostępni turystom kąpielisko Biały Rów 1 lipca. Sezon będzie tam trwał do końca wakacji, czyli do 31 sierpnia. Nad bezpieczeństwem plażowiczów czuwać będzie dwóch ratowników Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. Choć do otwarcia sezonu pozostało jeszcze dwa tygodnie, już teraz chętnych na zażywanie kąpieli w tym miejscu nie brakuje. Piaszczysta plaża długości 70 metrów zlokalizowana jest na zachodnim brzegu akwenu. Na początku lipca ratownicy oznaczą kąpielisko bojami. Będą też przenośne toalety i kontener na odpady.

szer

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu jest jest Grupa Wydawnicza SŁOWO sp. z o.o., ul. Domaniewska 17/19 lok. 133, 02-672 Warszawa.
Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe