Nie wypadamy najlepiej... | Super Tydzień

  • 15.06.2019, 07:34
  • MP
Nie wypadamy najlepiej... | Super Tydzień
Urząd Statystyczny w Lublinie zaprezentował statystyki dotyczące poziomu bezrobocia oraz zatrudnienia w poszczególnych powiatach naszego województwa w pierwszym kwartale tego roku. Wskazują one, że nasz region znajduje się na szarym końcu w porównaniu z innymi częściami Polski.

Wśród wszystkich województw, lubelskie zajmuje 10 miejsce pod względem liczby osób posiadających zatrudnienie i 12 miejsce biorąc pod uwagę poziom bezrobocia uwzględniający wszystkich zarejestrowanych w Urzędach Pracy. W porównaniu z analogicznym okresem w zeszłym roku, w pierwszym kwartale br. liczba bezrobotnych zmniejszyła się o 0,6%. Stopa bezrobocia w województwie lubelskim wyniosła 7,7%, zaś na jedną ofertę w lubelskich urzędach pracy przypadło 27 osób.

Najwięcej bezrobotnych jest w powiecie włodawskim (14,5%), chełmskim (12%) i hrubieszowskim (12,4%), zaś najmniej w powiatach łęczyńskim (4,1%), biłgorajskim (4,9%) oraz łukowskim (5%). 

Średnie wynagrodzenie brutto w województwie lubelskim w I kwartale 2019 r. wynosiło 4261,19 zł, czyli o 4,7% więcej w porównaniu z IV kwartałem 2018 r. Nie zmienia to jednak faktu, że pod kątem wielkości wynagrodzenia zajmujemy 15 miejsce. Taką samą lokatę Lubelszczyzna zajmuje w rankingu dynamiki wzrostu średniego wynagrodzenia w porównaniu z poprzednim kwartałem. W obu zestawieniach za nami jest tylko województwo warmińsko - mazurskie.

Co jest przyczyną taki niskich lokat naszego województwa? Jak podaje Urząd Statystyczny w Lublinie, jednym z nich jest wyludnienie, ponieważ tylko w zeszłym roku Lubelszczyznę opuściło 5500 osób. Większość z nich to ludzie młodzi, którzy wyjeżdżają na studia do innych miast, gdzie łatwiej znaleźć pracę. Nie bez znaczenia jest również fakt, że rodzi się mniej dzieci, a kobiety decydują się na potomstwo w coraz późniejszym wieku, obecnie wynosi on 30 lat. W chwili obecnej w 48 miastach naszego województwa mieszka 46,5% osób, pozostali to mieszkańcy wsi.

MP

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu jest jest Grupa Wydawnicza SŁOWO sp. z o.o., ul. Domaniewska 17/19 lok. 133, 02-672 Warszawa.
Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Newbe
Newbe 16.06.2019, 16:16
Tulu bezrobotnych a sensownego do pracy nie znajdziesz.

Pozostałe