Rewolucja w egzaminach już pewna | Super Tydzień

  • 13.05.2019, 09:30
  • MP
Rewolucja w egzaminach już pewna | Super Tydzień
Szykują się kolejne zmiana w egzaminach teoretycznych i praktycznych dla przyszłych kierowców. Ministerstwo Infrastruktury przygotowało nowelizację przepisów, w myśl której m.in. dziennie będzie mogła być obsłużona ograniczona liczba kursantów. W jakim stopniu przełoży się to na podniesienie wyników pozytywnie zakończonych egzaminów?

Nowe przepisy wejdą w życie od 1 lipca tego roku, ale wojewódzkie ośrodki ruchu drogowego będą miały czas, żeby się do nich dostosować. W praktyce zaczną obowiązywać dopiero od 1 stycznia 2020 r. Zmiany, jak argumentuje ministerstwo infrastruktury, mają przełożyć się na to, że kursanci będą mniej zestresowani, a tym samym znacznie poprawi się zdawalność egzaminów.

Głównym założeniem nowelizacji jest to, że jeden egzaminator będzie mógł przeprowadzić nie więcej niż 8 egzaminów dziennie w zakresie prawa jazdy kategorii B, a także maksymalnie 1 egzamin na godzinę. Skąd takie rygorystyczne ograniczenie? Ministerstwo tłumaczy, że wyeliminuje to "oblewanie kursantów dla wyrabiania dziennej normy przeprowadzonych egzaminów". Jednocześnie ma to znacznie ułatwić egzaminatorom obiektywną i rzetelną ocenę umiejętności przyszłego kierowcy, bez presji czasowej, że kolejnych kilkunastu czeka, aby zasiąść za kółkiem. Osoby podchodzące do egzaminu praktycznego nie będą musiały tracić czasu i nerwów na swoją kolej, ponieważ ich podejście do uprawnień będzie odbywało się o konkretnej godzinie.

Bardzo istotną zmianą jest to, że egzaminatorzy będą zatrudnieni przez wojewodę, zaś opłata za egzamin trafi do budżetu państwa. Zdaniem ministerstwa, wpłynie to na uniezależnienie egzaminatorów od zysków WORD-ów i zapobiegnie "oblewaniu kursantów" dla zysku.

Nowelizacja zakłada również, że osoby, które chcą otrzymać uprawnienia na kategorię AM, będą mogły zdawać egzamin na lekkich quadach i czterokołowcach, a nie tylko na motorowerach. Musi to być jednak argumentowane względami zdrowotnym, które nie pozwalają na prowadzenie jednośladów.

MP

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu jest jest Grupa Wydawnicza SŁOWO sp. z o.o., ul. Domaniewska 17/19 lok. 133, 02-672 Warszawa.
Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
instruktor
instruktor 13.05.2019, 10:36
Czy ta zmiana poprawi bezpieczeństwo na drogach. Nauczy przyszłych młodych kierowców podejmowania decyzji, odpowiedzialności i zachowania się w ruchu drogowym. Myślę że TAK!

Pozostałe