Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama Stachniuk Optyk

Oprysk spadnie z nieba | Super Tydzień

Leśnicy wydali wojnę szkodnikom - chrabąszczowi majowemu i kasztanowcowi. Będą z powietrza opryskiwali tereny leśne. Wtedy lepiej nie znaleźć się w zasięgu chemikaliów.
Oprysk spadnie z nieba | Super Tydzień
Dorosłe owady chrabąszcza majowego i chrabąszcza kasztanowca żywią się liśćmi dębów, klonów i brzóz. Nie są aż tak szkodliwe dla lasu, jak ich pędraki, które podgryzają sadzonki korzeni w uprawach leśnych i polowych. Owady te najskuteczniej zwalczane są w czasie majowej rójki.
- Badamy, kiedy dokładnie rozpocznie się rójka. Oprysk trzeba wykonać w miarę szybko. Zależy nam na tym, żeby jak najwięcej pędraków wyszło z ziemi - mówi Adam Stefaniak z Nadleśnictwa Chełm.
Wstępnie zaplanowano, że zabiegi zwalczające szkodnika odbędą się od 6 do 24 maja. Dokładny ich termin nie jest jeszcze znany. Zostanie podany przez nadleśnictwo do publicznej wiadomości poprzez umieszczenie na tablicach informacyjnych i stronach internetowych gmin. Powiadomione będą też instytucje związane z ochroną środowiska i związki pszczelarskie.
Nadleśnictwo Chełm będzie wykonywało opryski na terenach leśnych w gminach Sawin, Dorohusk i Ruda-Huta. Odbędzie się to w ramach ogólnopolskiej akcji prowadzonej przez Regionalną Dyrekcję Lasów Państwowych. Włączyły się również Nadleśnictwa Strzelce, Sobibór i Włodawa.
Samoloty z opryskiem przylecą m.in. nad Starosielem w gminie Dubienka. Środek zostanie rozpylony na powierzchni ponad 22 hektarów lasu. Opryskiwane będą też lasy w Dobryłowie, Hniszowie i Hniszowie-Kolonii w gminie Ruda-Huta, łącznie na powierzchni ponad 82 hektarów.
- Rójka chrabąszczy odbywa się co 4 lata. Jeżeli więc teraz wykonamy dobrze oprysk, będziemy mieli spokój przez 4 lata - dodaje Stefaniak.
Do zwalczania szkodników użyty zostanie środek o nazwie mospilan 20 SP. Jest on powszechnie stosowany w rolnictwie, np. przy uprawach gryki. Będzie rozpylany wyłącznie za pomocą sprzętu agrolotniczego. Zanim zabiegi zostaną wykonane, przy drogach na terenach leśnych ustawione zostaną tablice informacyjne z zakazem wstępu do lasu. Powiadomione też będą  urzędy gmin, które otrzymały mapki z zaznaczonym obszarem, gdzie będą wykonywane opryski.

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Reklama
News will be here
Reklama
Reklama
News will be here
Reklama