Pociągiem na lotnisko | Super Tydzień

  • 20.04.2019, 10:06
  • MP
Pociągiem na lotnisko | Super Tydzień
Pojawiła się szansa na nowe połączenie kolejowe, biegnące przez Krasnystaw od wschodniej granicy Polski do portu lotniczego w Warszawie. Wiąże się to z powstaniem tzw. Centralnego Portu Komunikacyjnego, czyli nowych szlaków kolejowych. Projekt ma wkrótce trafić do konsultacji społecznych.

Projekt nowych połączeń zakłada powstanie dziesięciu szlaków określonych jako "szprychy". Będą one biegły przez miasta graniczne i większe miasta Polski, łącząc je z największymi lotniskami w kraju. Dwie z nich mają prowadzić przez województwo lubelskie. Tym samym do istniejącego połączenia Warszawa - Lwów, biegnącego przez Chełm, od podstaw zostanie dobudowana nowa odnoga. Będzie prowadziła przez Trawniki, Krasnystaw, Zamość, Tomaszów Lubelski, Bełżec, aż za granicę z Ukrainą. Projekt stworzenia Centralnego Portu Komunikacyjnego będzie poddany konsultacjom społecznym już w maju. Od ich wyników ma być uzależniony termin realizacji tej inwestycji.

Planowana długość wszystkich dziesięciu "szprych komunikacyjnych" to ok. 1600 km. Pierwsze prace już się rozpoczęły i skupiają się na najważniejszych połączeniach. Do czasu akceptacji projektu Centralnego Portu Komunikacyjnego zmodernizowanych ma zostać blisko 150 km torów. Inwestycja stworzenia nowych szlaków to największe przedsięwzięcie kolejowe w Polsce od lat 80. ubiegłego wieku.

MP

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu jest jest Grupa Wydawnicza SŁOWO sp. z o.o., ul. Domaniewska 17/19 lok. 133, 02-672 Warszawa.
Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe